Šéfka ERÚ Vitásková dnes promluví k údajným podvodům se soláry v Chomutově

11. 12. 2015 6:26

U brněnského krajského soudu by dnes měla vypovídat k údajným podvodům se solárními elektrárnami v Chomutově předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Je jednou z deseti obžalovaných v této kauze. Žaloba jí navrhuje až devět let vězení. Vitásková vinu popírá. Měla by být poslední z obžalovaných, kdo se k návrhu žalobce Radka Mezlíka vyjádří. Státní zástupce žádá pro devět z deseti obžalovaných přísné tresty. Rozsudek by mohl padnout koncem ledna 2016.

Šéfka ERÚ Vitásková dnes promluví k údajným podvodům se soláry v Chomutově
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

Žaloba uvádí, že elektrárny patřící dvěma synům miliardáře Zdeňka Zemka získaly v posledních hodinách roku 2010 licence povolující jejich provoz předčasně. Jejich majitelé tím dostali příslib výhodných výkupních cen za energii, kterou z elektráren dodají do veřejné sítě. Výkupní cena se od 1. ledna 2011 výrazně změnila; ve srovnání s rokem 2010 poklesla téměř na polovinu.

Žalobce tvrdí, že udělením licencí vznikla škoda 300 milionů korun. Mohla prý dosáhnout až dvou miliard Kč. Vitásková s částí vedení ERÚ stojí před soudem za to, že vytvořila podmínky pro udělení licence a podle obžaloby tak zneužila své pravomoci. Mezi dalšími obžalovanými jsou bratři Alexandr a Zdeněk Zemek, jejich zaměstnanci a také revizní technici.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

19:44 Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

HORKÉ TÉMA U příležitosti výročí demonstrace na Národní třídě si moderátor TV ParlamentníListy.cz Ra…