Semeniště terorismu. Odtud vyjeli bruselští vrazi

24. 3. 2016 12:01

Reportéři britského deníku Financial Times se vypravili do bruselské čtvrti Schaerbeek, které se přezdívá „město oslů“. Vzhledem k vysoké míře radikalismu zdejších muslimských obyvatel by se jí však mohlo přezdívat také „inkubátor terorismu“.

Semeniště terorismu. Odtud vyjeli bruselští vrazi
Foto: Twitter.com
Popisek: Teroristické útoky v Bruselu

Společně se sousedním Molenbeekem se dostal Schaerbeek do centra pozornosti protiteroristických aktivit evropských zpravodajských služeb, které se snaží rozplést pozadí přípravy a organizace teroristických útoků v Paříži a Bruselu. Všechny stopy zatím směřují právě do „města oslů“, kde se skrývalo a stále patrně skrývá mnoho teroristů prchajících před zákonem, schovávají se zde zbraně a vyrábějí bomby. „Schaerbeek považovali za své domácí hřiště nejméně tři ze strůjců sebevražedných bombových atentátů v Paříži a Bruselu,“ uvádí Financial Times.

Nedávno zatčeného Salaha Abdeslama znal i místní turecký stavitel Ali. „Krátce před teroristickými útoky v Paříži se tady okolo poflakoval. Viděl jsem ho tady často. Trávil tady hodně času, protože v této čtvrti vyrůstal,“ říká Ali. Místní obyvatelé nejsou přirozeně ze současné situace nijak nadšeni. Ve zdejší čtvrti se budoucí atentátníci zdržovali patrně proto, že je tady klid a nedaleko se nachází Molenbeek. Myslí si to také náměstek zdejšího starosty Vincent Vanhalewyn. „Je zatím spíš náhoda a blízkost k Molenbeeku, že se ukrývali radikálové právě u nás. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že se jejich skupina zformovala přímo zde.“

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Přes nedobrou pověst působí Schaerbeek dle dojmů reportérů Financial Times stále velmi „uhlazeným dojmem“. „Dokonce i nedávná policejní razie zde proběhla jaksi uhlazeně a diskrétně. Někteří ze sousedů se o celé operaci dozvěděli až z médií. Devětadvacetiletá Amal, pracující v jedné ze zdejších kavárně, tvrdí, že jeden z pachatelů teroristického útoku na bruselském letišti chodíval do jejich podniku. Dobře si na něj prý pamatuje,“ uvádí reportéři prestižního britského deníku a konstatují, že navenek působí Schaerbeek jako každá jiná čtvrť.

Někteří ze zdejších obyvatel však spojitost jejich čtvrti s teroristy příliš nepřekvapila. „Ani se nedivím, že zde bydlí taková spodina, jako jsou sebevražední atentátníci. Zdejší domy jsou často prodávány a místní obyvatelé odcházejí pryč. Nikdo tady už nechce bydlet,“ cituje Financial Times nejmenovaného obyvatele Schaerbeeku. Fluktuace místních je skutečně vysoká, což potvrzuje také stavební dělník Ramazan Kaya. „Zkuste se tady zeptat lidí, kolik svých sousedů znají. Hádám, že vám řeknou tak čtyři až pět jmen. Když jsem sem před lety přišel já, byla to mnohem klidnější čtvrt. Nyní se tady lidé mění každý den.“

Jak uvádějí reportéři Financial Times, změnila se také míra tolerance belgických úřadů na kořeny extremismu. „Život v Bruselu je stále složitější. Policie je nyní všude a nahlíží do našich domů. Vojáci v ulicích kontrolují automobily. Zavolá vám třeba váš starý přítel a váš život končí, protože vás potom další měsíce sledují. My jsme s některými z atentátníků sice vyrůstali, ale to neznamená, že máme všichni také tak vymyté mozky,“ stěžuje si výše zmíněný stavitel ze Schaerbeeku Ali, který se osobně znal s nedávno zatčeným teroristou Abdeslamem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Urazil novinář Macháček Moniku Pajerovou? Zde je jeho verze, se sprostým pojmenováním to prý bylo jinak

16:32 Urazil novinář Macháček Moniku Pajerovou? Zde je jeho verze, se sprostým pojmenováním to prý bylo jinak

Novinář Jan Macháček, který na sebe nedávno strhl pozornost tím, že na půdě Českého rozhlasu údajně …