Senátor Valenta: Popíšu vám své první setkání s Babišem. Tehdy v březnu 2015...

10.05.2016 14:17

ParlamentníListy.cz obdržely od senátora Iva Valenty jeho aktuální blog. Píše se v něm o možné rekonstrukci bývalé uherskohradišťské věznice. Ta je pro místní už dlouhé roky problematickou záležitostí. Nyní se, jak vidno, ledy pohnuly. Krom toho zástupce horní komory Parlamentu přidal několik osobních vzpomínek.

Senátor Valenta: Popíšu vám své první setkání s Babišem. Tehdy v březnu 2015...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Ivo Valenta

„Sláva!“ zaraduje se v úvodu svého textu Valenta. Ledy se podle jeho slov pohnuly a po dlouhých letech, kdy se pražští úředníci a politici zcela odmítali bavit o rekonstrukci bývalé uherskohradišťské věznice, se zdá, že by se přeci jen mohlo začít něco dít. Na konci května totiž ohlásil návštěvu věznice ministr financí Andrej Babiš, a to zřejmě i za doprovodu ministra kultury Daniela Hermana.

„Myslím si, že můžeme být společně pyšní na to, že se nám za poslední dva roky podařilo vygradovat tlak na českou vládu natolik, že věznice dokonce stojí dvěma ministrům za cestu k nám, do Uherského Hradiště. Dobře si totiž vzpomínám na mé první senátorské jednání s ministrem financí a jeho náměstky v březnu 2015. Tehdy se pan Babiš ode mne poprvé dozvěděl o tom, že stát již 20 let není schopen rozhodnout o osudu tohoto památkově chráněného objektu i přesto, že je velká vůle k tomu, aby se tento objekt rekonstruoval jak pro potřeby justice, tak pro vybudování muzea totality,“ uvádí dále.

„Jak jde vidět, úsilí se vyplatilo a hlas Slovácka konečně zazněl v Praze dostatečně silně. Ministr financí jede do Uherského Hradiště a hlásá, že i on chce, aby se z věznice stalo muzeum totality. Výborně! Jen kdyby novináři mylně nepsali o tom, že s tímto nápadem přichází právě pan ministr,“ konstatuje Valenta. 

Celý příspěvek senátora Valenty:

Společně jsme pohnuli s věznicí!
 
Sláva! Ledy se hnuly a po dlouhých letech, kdy se pražští úředníci a politici zcela odmítali bavit o rekonstrukci bývalé uherskohradišťské věznice, se zdá, že by se přeci jen mohlo začít něco dít. Na konci května totiž ohlásil návštěvu věznice ministr financí Andrej Babiš, a to zřejmě i za doprovodu ministra kultury, Daniela Hermana. 
 
Myslím si, že můžeme být společně pyšní na to, že se nám za poslední dva roky podařilo vygradovat tlak na českou vládu natolik, že věznice dokonce stojí dvěma ministrům za cestu k nám, do Uherského Hradiště. Dobře si totiž vzpomínám na mé první senátorské jednání s ministrem financí a jeho náměstky v březnu 2015. Tehdy se pan Babiš ode mne poprvé dozvěděl o tom, že stát již 20 let není schopen rozhodnout o osudu tohoto památkově chráněného objektu i přesto, že je velká vůle k tomu, aby se tento objekt rekonstruoval jak pro potřeby justice, tak pro vybudování muzea totality. 
 
Dobře si také vzpomínám na dlouhou sérii jednání, dopisů a dalších kroků, které jsme společně podnikali s uherskohradišťským starostou Stanislavem Blahou k tomu, abychom znovu rozdmýchali pozornost kolem věznice a přesvědčili především ministerstvo spravedlnosti o nutnosti rozhodnout - a tedy rekonstruovat budovu soudu. Ta je totiž snad poslední velkou pihou na kráse Uherské Hradiště. Vzpomínám i na to, jak jsme ustavičně házeli pomyslný hrách na stěnu a informovali ministra spravedlnosti Roberta Pelikána o tom, že ministr financí přislíbil na jednání se mnou pomoc státní kasy při investicích do věznice v případě, že ministerstvo spravedlnosti tento záměr zařadí do svých priorit. A abych byl férový, určitě nebyly od věci ani opakované poslanecké interpelace v této věci či koncerty nebo muzejní a další umělecké aktivity, které se ve věznici odehrávají. 
 
Jak jde vidět, úsilí se vyplatilo a hlas Slovácka konečně zazněl v Praze dostatečně silně. Ministr financí jede do Uherského Hradiště a hlásá, že i on chce, aby se z věznice stalo muzeum totality. Výborně! Jen kdyby novináři mylně nepsali o tom, že s tímto nápadem přichází právě pan ministr. Myslím si totiž, že je to zbytečná politická dehonestace mnoha lidí, kteří se dlouhodobě snaží o to, aby věznice mimo jiné připomínala právě to, jakých zvěrstev jsou totalitní režimy schopny. Ale především je škoda, že tak dlouho trvalo, než si vrcholní politici uvědomili, že jsou to oni, kteří mají po 20 letech chátrání bývalé věznice máslo na hlavě a již prostě nemohou ignorovat apely, které přicházejí ze Slovácka. 
 
Jen mne trochu mrzí, že s takto velkolepým zájmem přichází ministr Babiš jen několik měsíců před volbami. Zároveň je mi s podivem, že nehledá ekonomicky efektivní řešení, které je podle mne v symbióze justičních a dalších státních orgánů s muzeem totality, ale mluví pouze o „památníku komunistických zvěrstev“. O tom, kdo zaplatí investici, ale hlavně následné provozní náklady, však v tuto chvíli již mlčí. Ministr financí se jen odvolává na mne a přes média mi vzkazuje, abych se finančně podílel na rekonstrukci věznice. Jenže míří špatným směrem. Každý na Slovácku ví, na kolika významných investicích se naše skupina ve městě a jeho okolí podílela a že jde již o stovky milionů korun, které pomohly k rozkvětu slovácké metropole. 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…