Senátoři schválili novelu horního zákona. Pozměňovací návrhy neprošly, platí sněmovní verze

03.03.2016 15:55

Novelu horního zákona ve znění Poslanecké sněmovny dnes schválili senátoři. Při malé účasti bylo pro schválení 33 senátních zákonodárců. Nedošlo na žádné pozměňovací návrhy, které přišly zejména z výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Ten navrhoval mimo jiné, aby do novely byl dán zákaz hydraulického štěpení hornin v celé České republice. Do podrobné rozpravy se nedostaly ani pozměňovací návrhy deseti senátorů v čele s Milošem Vystrčilem (ODS), které měly pomoci obcím.

Senátoři schválili novelu horního zákona. Pozměňovací návrhy neprošly, platí sněmovní verze
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR

V rámci novely horního zákona svým nařízením rozhodla vláda o úhradách z vydobytých nerostů. Předpokládá celkové navýšení za tyto úhrady na dvojnásobek. Podle dat z roku 2013 by mělo jít o navýšení ze zhruba 600 milionů korun až na přibližně 1020 milionů. Podle současného zákona získávají obce z vydobytých nerostů příjem 450 milionů. „K tomu mají obce 14 milionů úhrady z dobývacího prostoru. Jenže podle novely zůstává pro obce z vydobytých nerostů stávajících 450 milionů, byť se celkové příjmy z vydobytých nerostů navyšují o 420 milionů korun. Ve prospěch státu, který navyšuje své příjmy z nerostů ze 150 na 570 milionů korun,“ řekl PL Miloš Vystrčil.

Deset senátorů včetně Iva Valenty (SsČR) však chtělo pozměňovacími návrhy dosáhnout toho, aby zvýšením podílů příjmů obcí na 50 % tyto získávaly o 120 milionů korun více, tedy stejnou částku jako stát. „S ještě devadesáti miliony příjmů z dobývacího prostoru by si dokonce díky našim pozměnovacím návrhům mohly obce přilepšit až o 210 milionů korun. Zkrátka by nepřišel ani stát. Jeho celkové příjmy by se zvýšily o 300  milionů,“ doplnil Miloš Vystrčil.

Miloš Vystrčil

  • ODS
  • PROFIL NENÍ POUŽÍVÁN.Případné dotazy na kontakty v Detailech
  • předseda Senátu


Ani na pozměňovací návrh ohledně hydraulického štěpení hornin neboli frakování, které chtěla senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL/SZ) zcela zakázat, nedošlo. Senátorka vycházela z toho, že v několika částech České republiky panovaly z možného průzkumu břidličných plynů velké obavy. Šlo zejména o východní Čechy a severní Moravu. Faktem zůstává, že v tuto chvíli nemá žádná zahraniční společnost licenci na průzkum břidličných plynů ČR. Jedinou vyjímkou zůstávají s ohledem na průzkum ropných ložisek Moravské naftové doly.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Petrů

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…