Senátoři za KDU a STAN kritizují Štěcha za prohlášení k Číně

24.10.2016 22:03

Ústavní činitelé prohlášením o oficiální politice vůči Číně ustoupili nátlaku jiného státu a v zájmu možných obchodních výhod obětovali hrdost a sebevědomí vlastních občanů, napsali senátoři za KDU-ČSL a za Starosty a nezávislé (STAN) v otevřeném dopisu předsedovi horní komory Milanu Štěchovi (ČSSD). Domnívají se, že Štěch mohl překročit své pravomoci, když dokument podepsal jménem senátu, ač se o tom v horní komoře nedebatovalo, píše ČTK.

Senátoři za KDU a STAN kritizují Štěcha za prohlášení k Číně
Foto: Archiv vydavatele
Popisek: Čína

Štěch v reakci uvedl, že s prohlášením souhlasil, protože odpovídá principům strategického partnerství mezi Českou republikou a Čínou. Prohlášení vydali ústavní činitelé po setkání některých vládních politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Pokud chtěl Štěch v této věci vystoupit, měl tak podle senátorů za KDU-ČSL a za STAN učinit jako člen ČSSD nebo jako jeden ze senátorů, nikoli hlasem všech.

„Proti tomuto aktu ostře protestujeme. A protestujeme o to více, že všichni čtyři nejvyšší ústavní činitelé jste neplnili svou povinnost bránit své občany před nátlakem cizí moci,“ stojí v dopisu podepsaném předsedy obou klubů Petrem Šilarem a Janem Horníkem, který dnes obdržela ČTK.

Prohlášení mělo podle nich „neuvěřitelně poníženou formu“ a bylo navíc vydáno v zájmu země, která „trvale porušuje lidská práva a není zárukou bezpečnosti pro liberálně demokratické země“. „Představili jste tak naši zemi jako společnost ustrašenou a nesamostatnou,“ píšou senátorské kluby. Pozastavují se rovněž nad tím, zda Štěch nepřekročil ústavní postavení, když za zahraniční politiku odpovídají premiér a prezident.

Štěch tvrdí, že prohlášení ústavních činitelů pouze odráží dohodu o česko-čínském strategickém partnerství, kterou letos v březnu uzavřeli prezidenti obou zemí v Praze. „Není mi známo, že by jakýkoliv člen současné vlády toto březnové prohlášení odmítl nebo zpochybnil. Text prohlášení čtyř ústavních činitelů z 18. 10. se také nijak neodchyluje od oficiální zahraniční politiky České republiky, kterou se řídily české vlády od roku 1993,“ uvedl v tiskové zprávě předseda senátu. Signatářům dopisů v nejbližší době prý odpoví podrobněji.

Prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jíž je Tibet součástí, podepsali kromě Štěcha prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Vydali ho v úterý večer poté, co se lidovecký ministr kultury Daniel Herman sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Prohlášení vyvolalo už tehdy značnou pozornost i kritiku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…