Sídlo Andreje Babiše: Unikly dokumenty

9. 3. 2016 11:01

Na lež ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše přišel server Neovlivní.cz. Babiš totiž opakovaně tvrdí, že projekt luxusního konferenčního centra Čapí hnízdo opakovaně kontrolovali auditoři a nic závadného nenašli, opak je ale pravdou.

Sídlo Andreje Babiše: Unikly dokumenty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Server totiž nyní získal auditní zprávy úřadů, které v minulosti udělily za stavbu Čapího hnízdu šestimilionovou pokutu, a to za neoprávněný způsob čerpání dotací. I když zástupci Čapího hnízda prý nejprve pokutu odmítali, následně ji uznali. Důvod uznání byl prostý. Výbor regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy totiž v únoru 2012 svým rozhodnutím prominul zaplacení 99 % původní sumy. „Společnost tak nakonec místo šesti milionů uhradila jako pokutu pouze 37 tisíc korun plus odpovídající penále,“ píše server Neovlivní.cz.

Původní text ZDE

K vyměření pokuty přitom došlo již v roce 2011, postup společnosti byl navíc ohodnocen na škále provinění tím nejvyšším stupněm: „vysoká míra závažnosti“. Projekt Čapího hnízda byl podpořen hned 54 miliony korun z Evropské unie. 

„Farma Čapí hnízdo si v rozporu se smlouvou a pravidly nechala od dotačního úřadu na účet poslat miliony předtím, než fakticky zaplatila fakturu dodavatelům za práce na výstavbě centra. Čerpání dotací však podle dotačních smluv a regulí probíhá přesně naopak – nejprve musí žadatel prokázat, že již vše řádně zaplatil, až poté mu dotační úřad zpětně proplácí už prokazatelné náklady,“ poznamenává se v auditní zprávě z roku 2011. 

Kvůli Čapímu hnízdu a dotacím nyní čelí vyšetřování také Babišova společnost Agrofert, a to jak od Policie ČR, tak od evropského Úřadu pro boj s podvody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane redaktore, teď jste řekl prázdnou floskuli. Prezident Zeman opět po letech rozebral rozhlasáka, kterého kdysi složil anglickým slovíčkem

18:02 Pane redaktore, teď jste řekl prázdnou floskuli. Prezident Zeman opět po letech rozebral rozhlasáka, kterého kdysi složil anglickým slovíčkem

Exkluzivním hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl po dlouhé době prezident Miloš Ze…