Skočila policistovi na záda. Podala stížnost kvůli shromáždění na podporu multikulturalismu

29.08.2016 19:22

Aktivistka Kateřina Krejčová, která v červnu neuspěla s námitkami proti údajnému loňskému rozpuštění shromáždění na podporu multikulturalismu, podala proti rozhodnutí pražského městského soudu kasační stížnost. Bude se jí zabývat Nejvyšší správní soud v Brně. Městský soud v červnu rozhodl, že policie shromáždění nerozpustila, a proto námitky Krejčové zamítl jako nedůvodné, píše ČTK.

Skočila policistovi na záda. Podala stížnost kvůli shromáždění na podporu multikulturalismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbraň, ilustrační foto

Incident, kterým se bude soud zabývat, se stal loni 1. července. Na Václavském náměstí demonstrovalo několik stovek lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků nesli šibenice s nápisem „Za vlastizradu“, které se podle nich dopustili někteří politici. Krejčová se zúčastnila shromáždění v dolní části náměstí, kde chtěla asi stovka lidí vyjádřit nesouhlas s protiuprchlickou akcí. Obě demonstrace byly řádně nahlášené.

Odpůrci imigrantů plánovali průvod, který se křížil s místem demonstrace na podporu multikulturalismu. Policisté se proto dohodli s organizátory, že menší shromáždění většímu průchod umožní. Někteří z levicových aktivistů se ale posadili na zem, aby průvodu zabránili. Poté, co neuposlechli policejní výzvu k vyklizení místa, proti nim policisté zakročili, některé aktivisty zadrželi a odvezli na služebnu.

Podle soudu shromáždění nebylo rozpuštěno

Krejčová se u městského soudu domáhala toho, aby bylo rozpuštění shromáždění prohlášeno za nezákonné. Podle soudu však shromáždění nebylo rozpuštěno. „Za rozpuštění shromáždění rozhodně nelze považovat výzvy či následný zásah policistů proti několika málo účastníkům (...). Pokud by tito účastníci uposlechli výzvy policie a dočasně uvolnili prostor, stejně jako to na pokyn svolavatele učinila většina účastníků téhož shromáždění, mohli se dál shromáždění, které nebylo nikým rozpuštěno, účastnit,“ uvedla v rozsudku soudkyně Ivanka Havlíková. Rozpuštění musí podle ní směřovat vůči shromáždění jako celku.

Právo rozpustit shromáždění mají podle současných zákonů pouze úředníci. Poslanecká sněmovna ale v červenci schválila novelu zákona, podle které budou moci akce rozpustit přímo policisté.

Krejčová byla v dubnu pravomocně zproštěna obžaloby z toho, že napadla policistu, který při zákroku zpacifikoval jejího přítele. Případem se ještě zabývá Nejvyšší soud, žalobce totiž podal proti rozsudku dovolání.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…