Skotové hlasují o odtržení, Putin a prevíti se radují. Toto nám k referendu v Británii řekli Petr Mach a Cyril Svoboda

18.09.2014 19:29 | Zprávy

Skotové dnes rozhodují nejen o své nezávislosti na Velké Británii, ale možná i o osudu EU, kterou Britové posléze zřejmě opustí, když budou dále vládnout konzervativci. Skotské referendum také může nastartovat separatistické tendence ve Španělsku, v Belgii či na severu Itálie. Z oslabené Evropské unie by pak mohli mít radost nejen euroskeptici, ale i Vladimir Putin. Někdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a europoslanec Petr Mach (Svobodní) pro ParlamentníListy.cz okomentovali možné dopady hlasování Skotů.

Skotové hlasují o odtržení, Putin a prevíti se radují. Toto nám k referendu v Británii řekli Petr Mach a Cyril Svoboda
Foto: telegraph.co.uk
Popisek: Vlajka Velké Británie a Skotska

Objevují se hlasy, že opustí-li Skotsko Velkou Británii, Britové nakročí ven z Evropské unie. Na serveru Aktuálně.cz to ve svém komentáři „Skotové, řekněte NE. Neudělejte radost prevítům“ zmiňuje například Martin Novák. Pokud se Skotsko odtrhne, ve zbytku Velké Británie se tím posílí hlasy euroskeptiků a odpůrců členství v EU.

Euroskeptici i UKIP mají lepší výsledky v Anglii, potvrzuje Mach

To potvrzuje i euroskeptický europoslanec a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach. „Jak euroskeptická strana UKIP, tak konzervativci mají lepší výsledky v Anglii než ve Skotsku, takže když by Velká Británie byla menší o Skotsko, tak procentuálně budou výsledky konzervativců a UKIPu lepší,“ řekl Mach ParlamentnímListům.cz. To by znamenalo, že možný počet těch, kteří jsou pro odchod Velké Británie z Evropské unie, by se zvýšil. Referendum o dalším setrvání Spojeného království v EU chce současný britský premiér David Cameron vypsat na rok 2017 v případě, že jeho konzervativci zvítězí v parlamentních volbách.

Svoboda si přeje setrvání Skotska ve Spojeném království

Někdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) věří, že Velká Británie zůstane pohromadě, protože vyhlášení nezávislosti Skotska bude mít podle něj dopad nejen pro Británii, ale může se projevit i v Belgii, ve Španělsku. „Může se jednat o dominový efekt, který otřese Evropskou unií jako takovou,“ doplnil Svoboda. „Pokud se Skotové osamostatní, tak to bude potvrzením jak pro Katalánce, pro Basky, Vlámy a všechny další, kdo bojují za osamostatnění,“ souhlasil Mach.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Petr Kupka

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Holec dohrává Partii: Lipavský je ten nejodpornější. Ale taky packal

20:45 Holec dohrává Partii: Lipavský je ten nejodpornější. Ale taky packal

Komentátor Petr Holec se vyjádřil k nedělní Partii na CNN Prima News, kde se střetl ministr zahranič…