Skupina odborníků začala na východě Ukrajiny sbírat trosky malajsijského letounu

16.11.2014 14:01

Na východě Ukrajiny zahájil dnes tým expertů odvoz trosek malajsijského boeingu letu MH17, který spadl v červenci zřejmě po zásahu raketou. Při neštěstí zahynulo všech 298 lidí, kteří se nacházeli na palubě. Vyšetřování zatím nedospělo k jednoznačnému závěru, kdo je viníkem tragédie, hlavní podezření ale padá na proruské separatisty.

Skupina odborníků začala na východě Ukrajiny sbírat trosky malajsijského letounu
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

Boeing 777 letící na lince Amsterodam-Kuala Lumpur se zřítil 17. července. Většinu obětí, téměř 200, tvoří nizozemští obačané. Podle dosavadních výsledků vyšetřování stroj zasáhla raketa země-vzduch odpálená pravděpodobně z povstaleckého území. Vzbouřenci ale jakýkoli podíl na neštěstí odmítají.

Sběr trosek i ostatků dosud znemožňovaly boje

Sbírání trosek i tělesných ostatků obětí bylo doposud velmi obtížné kvůli pokračující střelbě mezi ukrajinskou armádou a povstalci a muselo být opakovaně přerušováno. Nakládání kusů letadla na auta dnes začalo pod dohledem nizozemských expertů a pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Zbytky boeingu - některé velké části musely být rozřezány - budou následně přeloženy do nákladních vagonů a po železnici zamíří do Charkova ležícího na území kontrolovaném kyjevskou vládou. Vyšetřovatelé pracují právě tam a také v Nizozemsku.

Operace má trvat asi deset dní

Odhaduje se, že by celá operace měla trvat asi deset dní. Je však třeba, aby v dané oblasti byl dodržován klid zbraní. Příměří dojednané 5. září v Minsku zástupci Kyjeva a povstalců se stále porušuje, z čehož se obě strany vzájemně obviňují. Po volbách, které se v separatistických oblastech konaly 2. listopadu, intenzita incidentů vzrostla.

Boje na východě Ukrajiny pokračují i dnes

Armáda o nich informuje i dnes, i když jejich důsledky nejsou, zdá se, tak tragické, jako tomu bylo v sobotu, kdy obě strany hlásily celkem 20 mrtvých, včetně deseti civilistů. Podle tiskového střediska protipovstalecké operace na východě Ukrajiny rebelové za uplynulých 24 hodin stříleli po vládních silách ve 26 případech. Oběti nejsou, jen šest vojáků bylo zraněno.

Z Ruska dorazila na východ Ukrajiny už sedmá kolona s humanitární pomocí

Na Ukrajinu dnes mezitím přijela z Ruska další kolona nákladních vozidel, která podle Moskvy veze 450 tun humanitární pomoci do oblastí kontrolovaných vzbouřenci v Doněcké a Luhanské oblasti. Konvoj se podle agentury TASS podobně jako předchozí kolona po přejezdu hranic rozdělil na dvě části - 54 kamionů zamířilo do Doněcku a 20 do Luhansku.

Jde již o sedmou zásilku humanitární pomoci vypravenou z Ruska. Zatím poslední dorazila 4. listopadu. Několik dní předtím přijelo do Doněcku a Luhansku po 50 vozidlech s celkem 1000 tunami nákladu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…