Slavný ekonom Ševčík v ČT: Lháři Zemane, já jsem marxismus neučil

29. 2. 2012 12:23

Ke dvěma bývalým premiérům se v interaktivním pořadu ČT24 Hyde Park vyjádřil liberální ekonom Miroslav Ševčík. Bývalého předsedu ODS Mirka Topolánka zmínil v souvislosti s nízkým schodkem, kterého bylo dosaženo za jeho vlády. Naopak exšéfa ČSSD Miloše Zemana nazval lhářem za to, že o něm v knize pamětí napsal, že učil marxismus-leninismus.

Slavný ekonom Ševčík v ČT: Lháři Zemane, já jsem marxismus neučil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čestný předseda SPOZ Miloš Zeman

Deficity státního rozpočtu byly jedním z témat úterního pořadu ČT24 Hyde Park, jehož hostem byl ekonom Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. „Teď si sice naběhnu, protože veřejnost na Topolánka nadává, ale za jeho vlády byl v roce 2008 deficit 19,8 miliardy, který byl vůbec nejnižší od roku 1997,“ připomněl Ševčík, že od premiérování Václava Klause stát už nikdy nehospodařil s tak nízkým schodkem.

Po dlouhých jedenácti letech se až vládě Mirka Topolánka podařilo roční deficit státu srazit pod 20 miliard. „Tehdy bylo vidět, že se strukturální deficit začíná trošku hýbat a že se s ním dá něco dělat. Bohužel jsme spadli do toho cyklického vývoje a některá opatření, která vláda přijala, byla nešťastná a prohloubila deficit,“ poukázal Ševčík naopak na rekordní deficity z let 2009 a 2010.

Miloš Zeman je lhář, Ševčík marxismus-leninismus neučil

Zatímco o bývalém předsedovi ODS mluvil v pozitivním smyslu, pro exšéfa ČSSD Miloše Zemana měl jen označení, že je lhář. To proto, že ho v minulosti obvinil, že na VŠE učil marxismus-leninismus. „Miloš Zeman je lhář. To řekl v roce 1993 při diskusi v televizi. A protože mu jaksi vypadly všechny argumenty, tak použil tuto podlou lež, i když věděl, že tomu tak není,“ uvedl Ševčík na adresu prvního premiéra za sociální demokracii.

„Marxismus-leninismus jsem nikdy nezkoušel a mám k tomu nepřímý důkaz. V roce 1989 mě navrhli studenti VŠE, kteří mě znali a věděli, co jsem učil, na funkci rektora. Postoupil jsem do druhého kola spolu s Věnkem Šilhánem a porazil jsem třeba i Miloše Zemana. Prohrál jsem pak jen proto, že Šilhána volili především učitelé, jejichž hlasy měly větší váhu. Myslíte si, že by mě studenti navrhovali a volili, kdybych učil marxismus-leninismus? Tak to si myslíte blbě,“ rozhorlil se Ševčík a ukazoval kopii protokolu o volbě rektora z konce roku 1989.

Veřejné zakázky soutěžit jen v internetových aukcích

Děkan národohospodářské fakulty čelil i dotazům na členství v KSČ, loajalitě k režimu a získání vědeckých titulů. „Ve straně jsem byl od roku 1985 do roku 89. Tituly jsem nezískal v minulém režimu, ale později. V roce 1993 Csc., a titul docenta jsem získal až před nedávnem. Loajální k režimu jsem nebyl, protože jsem vystupoval otevřeně. Za to, že jsem nazval tzv. intervenci z roku 68 okupací, jsem byl perzekuován, jsou na to i svědkové,“ řekl Ševčík.

Jednoho z diváků Hyde Parku zajímalo, jak by řídil českou ekonomiku, kdyby seděl v křesle ministra financí místo Miroslava Kalouska. „Nechtěl bych jako ministr financí řídit ekonomiku, ale příjmy a výdaje veřejných rozpočtů. Jedním z prvních opatření by bylo přijmout takové normy, které by nedovolovaly jinak soutěžit veřejné zakázky než aukcemi na internetu,“ prozradil Ševčík jeden z prvních kroků, který by učinil v čele resortu financí.

Dá se šetřit na úřadech, kde se dělá spousta zbytečné práce

V nynějším režimu by ponechal jen ty zakázky, které by souvisely s vnější či vnitřní bezpečností republiky nebo s řešením některých nahodilých situací, ale musela by je schvalovat sněmovna. „Myslím si totiž, že snížení objemu peněz v této oblasti, kterého by se docílilo díky aukcím, automaticky pomáhá v boji s korupcí. Když tam nebude tolik peněz, nebude z čeho dávat úplatky,“ vysvětlil děkan národohospodářské fakulty VŠE.

Dlouhodobě je zastáncem co nejjednodušší cesty k úsporám státu. „Každý ministr, ředitel, vedoucí odboru musí dostat na činnost konkrétní částku a s kolika lidmi se do ní vejde, to už je na něm. Na úřadech se dělá spousta zbytečné práce, vyplňují se nesmyslné výkazy. Existuje nejméně dvacet zbytečných úřadů,“ uvedl už dříve pro ParlamentníListy.cz.

Žádné degresívní zdanění v příjmu fyzických osob neexistuje

Neochotu k šetření vidí děkan Národohospodářské fakulty VŠE také v tom, že politici nedělali nic jiného než právě politiku a žijí v jejím zajetí. „Až milion lidí u nás, tedy dvacet procent práceschopného obyvatelstva, je placeno z přerozdělování. My si vlastně platíme vlastní buzeraci,“ kritizoval  Ševčík vysoký počet lidí, jejichž příjem jde z daní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agrofert nechal zlikvidovat firmu? Získali jsme zcela nový pohled na věc v souvislosti s vaší bývalou prací, paní Slonková

15:50 Agrofert nechal zlikvidovat firmu? Získali jsme zcela nový pohled na věc v souvislosti s vaší bývalou prací, paní Slonková

Novinářské duo Slonková a Kubík se v posledním díle svého investigativního pořadu Zvláštní vyšetřová…