Slavný právník Koudelka varuje: V Senátu nám chtějí vytunelovat Ústavu

15.09.2013 8:17

Senát v pátek schválil návrh Elišky Wagnerové a Miroslava Antla na změnu trestního řádu, který reaguje na rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle něhož je trestní stíhání bývalých poslanců Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy protiprávní. Dle právníka Zdeňka Koudelky se však jedná o tunelování Ústavy obyčejným zákonem.

Slavný právník Koudelka varuje: V Senátu nám chtějí vytunelovat Ústavu
Foto: repro YouTube.com
Popisek: doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Podstatou návrhu je omezení ústavního institutu imunity pro poslance a senátory s tím, že ji nově definuje obyčejný zákon. Koudelka však upozorňuje na problematickou otázku, zda obyčejný zákon může bez výslovného ústavního zmocnění definovat ústavní institut.

Pokud se někomu nelíbí soudní aplikace Ústavy, má podle právníka změnit Ústavu. „Snaha fakticky změnit Ústavu obyčejným zákonem je stejná, jako kdyby vláda chtěla změnit zákon výkladovým nařízením vlády či vyhláškou ministerstva. Jde o tunelování Ústavy obyčejným zákonem,“ stojí v jeho prohlášení, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici. Kdyby například někdo cestou zákona chtěl změnit judikaturu Ústavního soudu, byl by takový postup podle něj doprovázen obrovským mediálním křikem.

Senát zneužívá mediální nevraživosti

Tato reakce Senátu podle Koudelky jen představuje snahu využít mediální nevraživosti vůči Nejvyššímu soudu. I za platnosti návrhu Wagnerové a Antla by prý totiž musel Nejvyšší soud rozhodnut stejně. „Vrchní státní zastupitelství v Olomouci totiž v popisu skutku, pro který zahájilo trestní stíhání, uvedlo i vzdání se mandátu,“ vysvětluje právník.

Celý text Zdeňka Koudelky ZDE

Pokud podle jeho slov platí Ústava, je zřejmé, že na ústní projev v Poslanecké sněmovně, kterým se poslanec vzdává mandátu, dopadá poslanecká imunita. „Ani totalitní stát po roce 1948, který stíhal některé bývalé poslance, je nestíhal za jejich rezignaci, byť byla učiněna na protest proti převratu v únoru 1948. Pokud Vrchní státní zastupitelství v Olomouci nechtělo poslance stíhat za jejich rezignaci, nemělo tuto skutečnost uvádět v usnesení, kterým zahájilo trestní stíhání exposlanců. Když ji tam uvedlo, musel Nejvyšší soud takové stíhání prohlásit za protiprávní,“ dodává Koudelka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…