Slovensko: Volby za dveřmi. A zde je zásadní průzkum

25. 2. 2016 12:51

Pokud by se na Slovensku konaly třetí únorový týden parlamentní volby, zvítězila by v nich strana Smer premiéra Roberta Fica. Na rozdíl od minulých voleb, kdy získala 44 % hlasů, by jí tentokrát dalo hlas pouhých 29 % zúčastněných voličů. Vyplývá to z výzkumu, který na více než tisícovce slovenských občanů provedla agentura Phoenix Research online ve dnech 15. až 22. února letošního roku.

Slovensko: Volby za dveřmi. A zde je zásadní průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico

Do slovenského parlamentu by se dostalo celkem sedm politických subjektů. Největší podpoře voličů se v závěru února těšil Ficův SMER-SD. Tato strana si nadále udržuje sympatie 29 procent respondentů. Strana slovenského premiéra Fica však zažila od posledního měření více než šestiprocentní pokles podpory a nadále jí podpora mírně klesá. Pro srovnání: ve volbách v roce 2012 volební zisk SMER-SD činil 44,41 procenta.

Druhým nejsilnějším subjektem je SIEŤ

Druhým nejoblíbenějším politickým subjektem zůstává na Slovensku hnutí bývalého prezidentského kandidáta Radoslava Procházky SIEŤ. To má nyní podporu 17,2 %.

Průzkum ZDE

Bronzovou příčku v podpoře potenciálních voličů obsadila Slovenská národní strana s naměřenými osmi procenty. Oproti měření na počátku roku 2016 její voličská podpora mírně narostla. SNS v parlamentních volbách v roce 2012 získala 4,56 procenta a do Národní rady se tehdy nedostala.

Čtvrtou pozici si s těsným odstupem drží MOST-HÍD se 7,9 procenta sympatií dotázaných respondentů. Toto uskupení ve volbách v roce 2012 získalo 6,89 procenta voličské podpory. Nicméně oproti předchozímu šetření veřejných nálad došlo k poklesu podpory o půl procenta.

Roste ochota voleb se zúčastnit

Na pátém místě v oblibě se umístilo Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) s preferenčním ziskem 6,5 procenta. Ve volbách v roce 2012 získalo 8,82 procenta.

Šestou příčku popularity obsadila strana OĽANO-NOVA – transformovaná z dřívější koalice – s naměřenými 6 procenty.

Skupinu subjektů s deklarovanou šancí usednout do parlamentních lavic uzavírá hnutí SaS se ziskem 5,1 procenta (ve volbách v roce 2012 získalo hnutí 5,88 procenta).

Z průzkumu vyplývá, že roste ochota slovenských voličů se voleb zúčastnit. Ovšem zatímco voličská účast v předčasných volbách roku 2012 byla 59,11 procenta, nyní svoji účast v parlamentních volbách zvažuje 18,9 procenta dotázaných a 22,3 procenta deklaruje, že se březnových voleb nezúčastní. Jejich počet prý ale mírně poklesl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení

16:26 Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro server Blesk.cz v Lánech vyjádřil k výsledkům voleb. Moderá…