Služební zákon podle Sobotky nepatří k Ústavnímu soudu

11.09.2014 11:30

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je přesvědčen o tom, že novela služebního zákona, kterou schválila Poslanecká sněmovna, nepatří k Ústavnímu soudu. Případnou ústavní stížností v souvislosti se služebním zákonem pohrozil prezident Miloš Zeman. Členové vlády se podle Sobotky budou prezidenta snažit přesvědčit, aby ústavní stížnost nepodával. Premiér to dnes řekl ČTK na předvolebním mítinku ČSSD v Kolíně.

Služební zákon podle Sobotky nepatří k Ústavnímu soudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek, Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš

"My se o to budeme snažit, všichni z vlády. Pan prezident má řadu schůzek s různými členy vlády v rámci svého pracovního programu. Budeme se ho snažit přesvědčit o tom, že není důvod, aby tu věc zkoumal Ústavní soud," uvedl Sobotka. Podotkl, že existují věci, které k Ústavnímu soudu patří, a to zejména ty, které se negativním způsobem dotýkají základních práv občanů. "Ale tady o nic takového nejde," zdůraznil premiér.

Prezidentovi se nelíbí, že poslanci z normy nevyňali zřízení politických náměstků. Proto je podle něj logické, že bude normu vetovat. Dnes odpoledne se s prezidentem sejde ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se ho bude snažit přesvědčit, aby tak nečinil.

Šance, že se prezidentův postoj změní prý existuje

"Vezu panu prezidentovi nějaké podklady z ministerstva vnitra a stanovisko našich právníků, aby si ho mohl prostudovat," řekl v Kolíně Chovanec ČTK. Šance, že se prezidentův postoj změní, podle něj existuje. "Naděje je vždycky. Já si myslím, že to je o diskusi, a my tu diskusi povedeme v zájmu toho zákona. Samozřejmě je to právo pana prezidenta se rozhodnout o tom veto použít," dodal ministr. Pokud by Chovanec neuspěl, bude prý Sobotka za Zemanem posílat další ministry.

Nová norma nahradí služební zákon z roku 2002, jehož podstatná část dosud nenabyla účinnosti. Vlády ji několikrát odkládaly s poukazem na značnou finanční náročnost.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…