V předminulém volebním období skončily krachem komise k neoprávněnému udělování titulů na plzeňské právnické fakultě, k policejnímu spisu zvanému Krakatice a k neoprávněným zásahům do soukromého života některých lidí za účelem nátlaku na poslance. Komise souvisela s případem exposlance ODS Jana Moravy, kterého média přistihla, jak se snaží získat kompromitující informace na některé jiné poslance.
Malý úspěch měla komise z volebního období 1996 až 1998 k privatizaci a fungování Poldi Kladno. Po měsících práce byla závěrečná zpráva zařazena na poslední schůzi před volbami, sněmovna ji nakonec z časových důvodů vůbec neprojednala.
V předminulém volebním období zprávu zpracovala jen komise k výběrovému řízení na provozovatele dálničního mýtného, kterým se stala společnost Kapsch. Dokument konstatoval, že podmínky v zadávacím řízení byly tvrdé, zákon porušen nebyl, proces výběru firmy byl mírně amatérský, ale systém mýtného funguje.
V podobném duchu se nesly závěrečné zprávy dalších komisí. Třeba komise ke smlouvě státu s firmou Housing and Construction na výstavbu dálnice D 47, k arbitráži Česka s CME kvůli vysílací licenci televize Nova a ke kauze Diag Human, které pracovaly ve volebním období 2002 až 2006, v podstatě konstatovaly, že stát někdy hájí své zájmy ve sporech se soukromými firmami neobratně, což ho pak stojí peníze. Komise k hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny ze stejného období uvedla, že největší podíl na jejím dluhu nese neschopnost politiků domluvit se na jasných pravidlech zdravotnictví.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk