Sněmovna dosud měla 16 vyšetřovacích komisí, výsledky sporné

15.03.2014 12:42 | Zprávy

Sněmovna dosud zřídila 16 vyšetřovacích komisí, jen v minulém volebním období nevznikla navzdory snahám tehdejší levicové opozice ani jedna. Práce komisí byly vesměs obdobné. Vypracovaly závěrečné zprávy, které ale většinou žádné nové informace nepřinesly. V předminulém volebním období dokonce tři že čtyř komisí ani nezačaly fungovat, nezvolily totiž své předsedy. Na březnové schůzi budou poslanci projednávat založení komise k případu pražské karty Opencard.

Sněmovna dosud měla 16 vyšetřovacích komisí, výsledky sporné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání sněmovny

V předminulém volebním období skončily krachem komise k neoprávněnému udělování titulů na plzeňské právnické fakultě, k policejnímu spisu zvanému Krakatice a k neoprávněným zásahům do soukromého života některých lidí za účelem nátlaku na poslance. Komise souvisela s případem exposlance ODS Jana Moravy, kterého média přistihla, jak se snaží získat kompromitující informace na některé jiné poslance.

Malý úspěch měla komise z volebního období 1996 až 1998 k privatizaci a fungování Poldi Kladno. Po měsících práce byla závěrečná zpráva zařazena na poslední schůzi před volbami, sněmovna ji nakonec z časových důvodů vůbec neprojednala.

V předminulém volebním období zprávu zpracovala jen komise k výběrovému řízení na provozovatele dálničního mýtného, kterým se stala společnost Kapsch. Dokument konstatoval, že podmínky v zadávacím řízení byly tvrdé, zákon porušen nebyl, proces výběru firmy byl mírně amatérský, ale systém mýtného funguje.

V podobném duchu se nesly závěrečné zprávy dalších komisí. Třeba komise ke smlouvě státu s firmou Housing and Construction na výstavbu dálnice D 47, k arbitráži Česka s CME kvůli vysílací licenci televize Nova a ke kauze Diag Human, které pracovaly ve volebním období 2002 až 2006, v podstatě konstatovaly, že stát někdy hájí své zájmy ve sporech se soukromými firmami neobratně, což ho pak stojí peníze. Komise k hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny ze stejného období uvedla, že největší podíl na jejím dluhu nese neschopnost politiků domluvit se na jasných pravidlech zdravotnictví.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…