Sněmovní komise dostane víc času. Do ledna má zjistit, jak to bylo se Šlachtou

18.10.2016 16:44

Sněmovní vyšetřovací komise k policii dostala více času na prověřování sporné reorganizace celostátních útvarů, která vyvolala roztržku v koalici mezi ČSSD a hnutím ANO. Komise nebude muset podle dnešního rozhodnutí dolní komory předložit poslancům výslednou zprávu svého zkoumání v původním termínu do konce října, ale do konce ledna. Zprávu přináší ČTK.

Sněmovní komise dostane víc času. Do ledna má zjistit, jak to bylo se Šlachtou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek

O prodloužení lhůty požádala sama komise. Její členové se shodli na tom, že říjnový termín pro ukončení práce není možné stihnout. Komise chce ještě vyslechnout některé další aktéry, možné jsou i opakované výslechy vybraných svědků. Poslanci také mají k vyhodnocení stovky stran dokumentů.

Komise se zatím sešla sedmkrát a vyslechla už většinu aktérů včetně například bývalého ředitele zaniklého protimafiánského útvaru Roberta Šlachty, který na protest proti změnám od policie odešel. Před komisí vystoupili třeba i policejní prezident Tomáš Tuhý, olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a někteří členové vlády.

Další schůze komise se uskuteční ve čtvrtek. V plánu je slyšení bývalého ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Bílka.

Policejní prezident se brání

Členové komise ještě nedokončili výslech bývalého detektiva někdejší protimafiánské policie a kritika reorganizace Jiřího Komárka, jenž nařkl Tuhého z „brutálních úniků ze spisů“. Prohlásil také, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Důvodem podle něj bylo to, že se před volbami obával policejních zásahů ze strany protimafiánského útvaru vůči ČSSD. Tuhý i Chovanec jeho vyjádření v minulosti opakovaně odmítli.

Komise už dříve uvedla, že Komárkova tvrzení nejsou průkazná. Vyšlo navíc najevo, že prověřování policejního prezidenta provázela záměna příchozí a odchozí textové zprávy v mobilním telefonu, který dříve používali jeho blízcí. Podezření z vynášení údajů z vyšetřování údajně zmanipulovaných zakázek tím s největší pravděpodobností padlo. Spis ohledně Tuhého, vedený olomouckým státním zastupitelstvím, se nyní prověřuje. Tuhý označil už dříve v deníku Právo nařčení z toho, že někdo z jeho okolí varoval dotčené před policejní razií, za vykonstruované a předem připravené.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…