Sněmovní špagetový western. Reportáž z „utajeného“ jednání poslanců

13. 2. 2016 8:38

I když včerejší jednání Poslanecké sněmovny bylo neveřejné, žádné příliš tajné informace tam nezazněly, naznačuje dnešní Mladá fronta Dnes, která se pokusila na základě výpovědí jednotlivých politiků zmapovat, jak včerejší tajná schůze poslanců vlastně probíhala.

Sněmovní špagetový western. Reportáž z „utajeného“ jednání poslanců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanci si odhlasovali zvýšení platu. Plat poslanců se tak zvýší příští rok o 1700 Kč, což je o tři procenta. ČSSD si svou tedy nakonec prosadila

List píše, že přítomné poslance spíš než informace, které na schůzi Sněmovny zazněly, překvapila bezpečnostní opatření. „Všichni kromě poslanců musí opustit předsálí. Budete-li chtít říct cokoli utajeného, musíte to ohlásit předem. A vypnout mobily,“ vyslechli si.

Premiér prozradil jen to, že není jasné, zda vůbec k úniku došlo

Na citlivá fakta z kauzy Alího Fajáda prý ale vůbec nedošlo. Poslanci tak při odchodu z jednacího sálu mohli bez obav prozrazovat podrobnosti z ostře střežené debaty novinářům.

Premiér Bohuslav Sobotka jim prozradil jen to, že v tuto chvíli není jisté, že by skutečně došlo k úniku. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura zase s chutí školil ministra obrany. To když Martina Stropnického poučoval, jak má reagovat na novinářské dotazy k utajovaným skutečnostem. „Odpovídejte: Bez komentáře,“ radil.

Fiala se má obrátit na státní zastupitelství

Předseda ODS Petr Fiala, který se zajímal, proč Česko nesoudilo Libanonce Fajáda samo, se zase dočkal rady, že se má obrátit na státní zastupitelství. A poslancům, kteří se dožadovali prošetření činnosti tajných služeb, premiér Bohuslav Sobotka doporučil, aby „využili kontrolních mechanismů Poslanecké sněmovny“. Jinými slovy, aby si založili vyšetřovací komisi.

Na tajné schůzi Sněmovny vystoupilo víc než deset opozičních poslanců, ale ti koaliční mlčeli. Včetně Stropnického, který si tak vzal k srdci Stanjurovu radu – nemluvit. Z vládních představitelů vystoupil nakonec jen premiér Sobotka. A to poté, co si poslanci neodhlasovali program schůze, takže už někteří odcházeli ze sálu.

„Chraň nás pánbůh, aby nás nepostihla válka,“ prohlásil Martin Novotný z ODS. „Spaghetti western,“ oznámkoval zase schůzi Petr Gazdík od Starostů a nezávislých.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady musí rodina žebrat o peníze a stát jen loni vyplatil parazitujícím neziskovkám miliardy! U Jílkové se mluvilo o zdravotnictví a v publiku to vřelo

22:55 Tady musí rodina žebrat o peníze a stát jen loni vyplatil parazitujícím neziskovkám miliardy! U Jílkové se mluvilo o zdravotnictví a v publiku to vřelo

Platíme si na české zdravotnictví dost peněz prostřednictvím daní, nebo platíme málo, vzhledem k tom…