Vrátil se také k nedávnému zformování Evropské komise. Sobotka ocenil, jak Jean-Claude Juncker „zamíchal" rozdělením rezortů eurokomisařů. Tím podle premiéra ukázal, že chce vést nezávislou komisi, což odpovídá požadavku Česka na silnou komisi. Připustil přitom, že z portfolia pro českou zástupkyni Věru Jourovou nadšený nebyl, ačkoli ho dříve označoval za úspěch.
„Evropu pokládám za určitý bezpečný přístav," uvedl Sobotka s odkazem na války na Balkáně a konflikt na Ukrajině. „Nám členství v Evropské unii garantuje minimální stabilitu a alespoň minimální prosperitu," soudí premiér. Zdůraznil ale také spoluzodpovědnost České republiky za všechna - i ta nepopulární - rozhodnutí Bruselu.
Za důležité Sobotka pokládá dodržování pravidel v EU. Kritizoval přitom například Řecko, které v minulosti vykazovalo nepravdivé údaje o svém hospodářském vývoji, což vedlo ke krizi v EU, nebo výjimky pro velké členské státy z dodržování rozpočtových podmínek paktu růstu a stability. Česko je podle něj připravené své závazky ohledně rozpočtových pravidel plnit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk