"Domnívám se, že by vláda měla zřídit sociální fond, který by financovala z navrhovaného zvýšení poplatků z vytěženého uhlí tak, aby tyto prostředky mohly být použity na podporu nových pracovních míst v regionech postižených útlumem těžby. Zřízení tohoto fondu by mohlo pomoci snížit sociální napětí mezi horníky, kterým hrozí propouštění v případě, že se limity neprolomí," uvedl dnes premiér.
Částečnou těžbu umožnit, ale bez bourání obcí nebo částí měst
Podle něho by vláda měla umožnit částečnou těžbu pro potřeby energetiky, zejména teplárenství. Současně se ale má podle Sobotky hledat řešení, které by nevyžadovalo bourání obcí nebo částí měst. "Bavili jsme se například o nových možnostech zaměstnanosti právě po uzavření velkolomu ČSA a o způsobu financování takových prací," potvrdil ČTK i starosta Buřt.
V současné době těžaři odvádějí 1,5 procenta z tržní ceny uhlí, letos ale zřejmě dojde ke změně. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) už dříve oznámilo, že výše těžebních poplatků se nově nebude určovat zákonem, ale vládním nařízením. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhoval loni v dubnu zvýšit poplatek desetinásobně. Podle informací ČTK předloží ale MPO vládě návrh s dvojnásobným navýšením, který prosazuje ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk