Sobotka: Regionům postiženým útlumem těžby by mohl pomoci sociální fond

30.01.2015 18:32 | Zprávy

Regionům postiženým útlumem těžby by mohl pomoci sociální fond. Peníze by měl z vyšších poplatků za vytěžené uhlí. Řekl to dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po setkání se starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou (ANO) a starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem (Strana zelených), kteří vystupují pro zachování limitů v současné podobě. Předloni získaly obce z poplatků zhruba 450 milionů Kč a státní rozpočet 150 milionů Kč, přičemž těžaři dosud odváděli 1,5 procenta z tržní ceny uhlí.

Sobotka: Regionům postiženým útlumem těžby by mohl pomoci sociální fond
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace hornických odborů před ministerstvem průmyslu a obchodu za prolomení těžebních limitů v severních Čechách

"Domnívám se, že by vláda měla zřídit sociální fond, který by financovala z navrhovaného zvýšení poplatků z vytěženého uhlí tak, aby tyto prostředky mohly být použity na podporu nových pracovních míst v regionech postižených útlumem těžby. Zřízení tohoto fondu by mohlo pomoci snížit sociální napětí mezi horníky, kterým hrozí propouštění v případě, že se limity neprolomí," uvedl dnes premiér.

Částečnou těžbu umožnit, ale bez bourání obcí nebo částí měst

Podle něho by vláda měla umožnit částečnou těžbu pro potřeby energetiky, zejména teplárenství. Současně se ale má podle Sobotky hledat řešení, které by nevyžadovalo bourání obcí nebo částí měst. "Bavili jsme se například o nových možnostech zaměstnanosti právě po uzavření velkolomu ČSA a o způsobu financování takových prací," potvrdil ČTK i starosta Buřt.

V současné době těžaři odvádějí 1,5 procenta z tržní ceny uhlí, letos ale zřejmě dojde ke změně. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) už dříve oznámilo, že výše těžebních poplatků se nově nebude určovat zákonem, ale vládním nařízením. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhoval loni v dubnu zvýšit poplatek desetinásobně. Podle informací ČTK předloží ale MPO vládě návrh s dvojnásobným navýšením, který prosazuje ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …