Sobotka a Chládek nechtějí snížit výdaje státu na vysoké školy

06.03.2015 8:56

Vysoké školy by příští rok měly ze státního rozpočtu dostat stejně peněz jako letos. Na dnešním společném jednání se na tom shodli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se zástupci České konference rektorů. Odmítli tak zamýšlené škrty ministerstva financí. Rozpočtový výhled počítá podle Chládka pro příští rok se seškrtáním 800 milionů korun.

Sobotka a Chládek nechtějí snížit výdaje státu na vysoké školy
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek

"Prioritou by měly být výdaje, které půjdou na vzdělávání a vědu a výzkum. Pokud chceme zůstat konkurenceschopní jako ČR, tak se ke konkurenceschopnosti nepropracujeme tím, že budeme snižovat daně a mzdy, ale tím, že budeme investovat do vzdělání," uvedl Sobotka. 
    

Návrh rozpočtu bývá hotov kolem pololetí. Jednotlivé resorty o něm pak s ministerstvem financí diskutují. Vláda výsledný materiál projednává na podzim. Premiér podotkl, že každá z koaličních stran přichází do debaty o podobě státní pokladny s určitými prioritami. On bude prý usilovat o to, aby se výdaje na vzdělávání nekrátily. 
    

Pro tento rok mají vysoké školy přes 22 miliard korun. Původně měly získat 21,7 miliardy. Chybějících 400 milionů ale dorovnalo ministerstvo školství přesunem peněz ve svém rozpočtu. Chládek řekl, že škrty v příštím roce jsou pro jeho úřad nepřijatelné. Celkem je vyčíslil na 1,2 miliardy korun. K plánovaným 800 milionům připočítal letošních 400 milionů. 
    

Vysokým školám v posledních letech ubývá studentů. Nastupují do nich totiž slabší ročníky. Ministerstvo Andreje Babiše (ANO) proto navrhuje, aby podle úbytku posluchačů dostaly v příštím roce vzdělávací instituce také méně peněz. Podle Chládka by to ale ohrozilo kvalitu vysokoškolského vzdělávání v Česku. 
    

V roce 2009 měly vysoké školy na jednoho studenta zhruba 80.600 korun. Suma postupně klesala, v roce 2012 spadla na 66.500 korun. Poté se začala zase zvedat. Loni činila zhruba 75.400 korun. Díky úbytku studujících by se suma na jednoho posluchače zvýšila, což by přispělo ke kvalitnější a efektivnější výuce, míní Chládek. 
    

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima "souznění v prioritách" s politiky uvítal. "Jednoznačně náš stát, pokud má zaujímat pevné místo nejen v Evropě, ale ve světovém kontextu, musí vzdělání na všech úrovních podpořit," uvedl Zima. 
    

Předsednictvo konference rektorů se Sobotkou a Chládkem diskutovalo dnes také o připravované novele vysokoškolského zákona, kterou by měla brzy projednávat vláda. Vedení vysokých škol předlohu podporuje. Novela má zavést nová pravidla pro akreditace studijních oborů a systém hodnocení kvality škol. Má také upravit možnost odebírání neoprávněně získaných titulů, poplatky za uznávání vzdělání či působení zahraničních škol a jejich poboček v Česku. Zvyšuje i sociální stipendia. Dalším bodem jednání bylo dnes pak čerpání peněz z EU pro vědu a výzkum. 
    

Schůzky rektorů s premiérem a ministrem školství by se měly konat pravidelně. Další má být před prázdninami. Česká konference rektorů pozvala Sobotku i na některé ze svých příštích zasedání. 

 

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…