Sobotka na mítinku zkritizoval pravici a pochválil oranžové ministry. A došlo i na gripeny

01.10.2014 12:31

REPORTÁŽ Komunální a senátní volby se kvapem blíží, volební kampaně jedou v plném proudu, strany, hnutí i jednotliví kandidáti nenechávají nic náhodě a bojují o každého voliče. Výjimkou není ani nejsilnější koaliční strana, jejíž vrcholní představitelé zavítali v čele s jejím předsedou Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) do Plzně, aby podpořili místní sociálnědemokratické kandidáty.

Sobotka na mítinku zkritizoval pravici a pochválil oranžové ministry. A došlo i na gripeny
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Před Západočeským muzeem, kde se předvolební mítink uskutečnil, se sešly necelé dvě stovky lidí. Kopeckého sady tak na okamžik rozezněly hlasité projevy, které byly odměňovány hřmotným potleskem přihlížejících občanů. Ovace sklidil v úvodu také premiér Sobotka, a to poté, co se pustil do pravicových zástupců opozice.

„Přijel jsem dnes proto, abychom si mohli popovídat. Chtěl bych vám na začátku poděkovat, protože bez vaší podpory a hlasů bychom žádnou novou českou vládu neměli. Jsem rád, že se nám podařilo odsunout jak pana Kalouska a Schwarzenberga z TOP 09, tak i ODS do opozice. Musím vám říci, že po sedmi letech, kdy byli ve vládě, tak naši zemi jsme nepřebírali v úplně dobrém stavu. Máme za sebou osm měsíců, všechno se za osm měsíců stihnout přirozeně nedá, protože těch věcí k napravování je celá řada, ale my jsme se snažili, abychom toho zvládli co nejvíce.“

Minimální mzda na vzestupu

Premiér a předseda ČSSD je podle svých slov rád, že se podařilo změnit řadu zákonů. „Jsem rád, že jsme nastartovali politiku vlády, která podporuje růst ekonomiky a zaměstnanost. Jsem rád, že vláda, místo toho, aby brala peníze důchodcům, rodinám s dětmi a zdravotně postiženým, tak se snaží zlepšovat životní úroveň občanů v naší zemi. Nám se povedlo dosáhnout toho, aby se od prvního ledna příštího roku zvýšila minimální mzda alespoň o sedm set korun. Je to začátek postupného každoročního zvyšování minimální mzdy. Dneska je minimální mzda osm a půl tisíce korun hrubého, a to je příjem, za který se vyžít nedá. Příjem, který rozhodně nemotivuje k práci, protože lidé, kteří jsou doma na dávkách, tak čistého mají víc, než když pracují za minimální mzdu. A to je chyba, kterou chce naše vláda odstranit,“ hodnotil za všeobecného souhlasu Sobotka.

Sociální demokraté sliby plní

„Jsem rád, že se nám daří napravovat to, co udělala ODS a TOP 09 ve vztahu k platům hasičů, policistů a dalších lidí, kteří pracují pro stát. Od prvního listopadu letošního roku začínáme těmto lidem vracet, co jim minulé vlády sebraly, a zvyšují se platy zaměstnanců ve veřejném sektoru,“ pochlubil se premiér. „Sociální demokracie vždycky říkala, že když se dostane do vlády, tak že zruší poplatky ve zdravotnictví. Jsem rád, že i tento slib jsme dodrželi. Už se neplatí v nemocnicích. Prvního ledna příštího roku končí poplatky u lékaře a poplatek za recept. Také jsme říkali, že když vyhrajeme volby, že změníme systém valorizace důchodů. Jeden z prvních zákonů, který jsme schválili, je, že se vracíme k plné valorizaci penzí podle inflace. To znamená, že se v příštích letech už nebude opakovat situace, kterou jsme zažili, že zvýšení penzí bylo 45 korun v průměru. To jsou některé změny, které se povedly, ale samozřejmě bychom byli rádi, kdybychom mohli pokračovat i v těch příštích letech a dotáhnout do konce plány, které máme. Rádi bychom, aby se vytvářelo více pracovních příležitostí. Rádi bychom vytvořili pracovní místa pro mladé absolventy a matky, které se vrací z mateřské dovolené. Chtěli bychom najít peníze na stabilizaci zdravotnictví, našeho důchodového systému. Chceme zlepšit veřejnou infrastrukturu, protože v naší zemi už se nedá téměř nic nového postavit, prostě proto, že jsou tak špatné zákony, že dneska trvá deset, patnáct let, než se postaví rychlostní komunikace nebo dálnice. Chceme dosáhnout změn, a nějakou dobu to potrvá.“ Podle premiéra je velmi důležité, aby si sociální demokracie udržela svoji sílu jak ve městě, tak v Senátu, tak ve vládě. „Můžu vám za to slíbit, že budeme důsledně plnit svoje závazky, že na naše slovo se tak jako doposud budete moci spolehnout a že budeme české vládě dávat důsledně sociální rozměr. Vždycky to není jednoduché, máme koaliční vládu, musíme tam náš program prosazovat, ale já si myslím, že se nám to v těch uplynulých měsících dařilo.“

Senátor proti domácím porodům

V další části programu se představil kandidát do Senátu, ředitel Fakultní nemocnice v Plzni Václav Šimánek: „Já spolupracuji s městem, krajem a jako senátor budu spolupracovat i s vládou, Parlamentem, protože chci pomáhat. Pomáhat těm, kteří jsou nejzranitelnější, jsou to děti a senioři,“ řekl na úvod a pokračoval: „Slibuji, že budu vyjednávat o alternativách porodů. Chci bojovat proti domácím porodům, které považuji v 21. století za velké nebezpečí nejen pro matku, ale zejména pro dítě. Můžeme však nabídnout jisté alternativy a já slibuji, že jako lékař k tomu budu přistupovat se vší odpovědností.“ Jako otec dvou malých dětí bude prý podporovat volnočasové programy, zejména pohybové aktivity.

„Všichni jsme to zažili v našem dětství. Když jsme přišli ze školy, tašku jsme hodili do kouta a běželi jsme ven. Tenkrát jsme neměli ta sportoviště. Dneska je spousta sportovišť, ale to běžné běhání, kopání do míče, šplhání, hraní tenisu, to jaksi teď odpadá. Děti sedí u počítačů, mají různé technické vymoženosti, ale bohužel se nepohybují. Kdo si hraje, nezlobí. Určitě tím zabráníme těm sociálně patologickým jevům jako je gamblerství, alkoholismus, kouření..." Co se týče seniorů, zdravotnictví podle bývalého krajského uvolněného radního tak dobře léčí, že máme větší možnosti v prodlužování průměrného věku. „Seniorů bude víc, já jsem za to rád, ale ten stát musí pro seniory něco udělat. Jako dobrá myšlenka se mi jeví stacionáře pro seniory. Je to taková mateřská škola pro seniora, který má v tom stacionáři vyžití. Večer se pak vrací do rodiny. Nesmírně si vážím rodiny, která si seniora nechává doma, ale musíme té rodině pomoct, aby ten jeho život byl plnohodnotný. Vždycky, když mluvím se svým bratrem, tak mu říkám: Já se chci sice dožít penze, ale chci si tu penzi užít. A to budu chtít nabízet seniorům.“

Chovanec: Jen tak se nás nezbavíte

Rodilý Plzeňan, bývalý hejtman a nyní ministr vnitra Milan Chovanec na začátku svého projevu podotkl, že by rád zemřel v Plzni, když se tu také narodil, a že premiér Sobotka je ještě mladší než on, takže se jich veřejnost hned tak nezbaví. Posteskl si, že některé nešvary jsou i v krajském městě Plzni. „Nemůžeme rezignovat na to, že téměř na každé diskotéce jsou k dispozici drogy. Nemůžeme rezignovat na to, že si naši mladíci pletou ulice s ringem a nemůžeme ani rezignovat na to, že někteří naši spoluobčané si tu vezmou kanál, tu značku, která patří městu. I tu drobnou kriminalitu chceme potírat, i tam chceme jasně ukázat, že stát je připraven s kriminalitou všeho druhu bojovat. Nejen s korupcí, ale i s tím, co vás obtěžuje na ulicích, co vás trápí a bolí. Nebereme to na lehkou váhu, usilujeme o to, aby se ten stav zlepšil.“

Němeček: Zdravotnictví není byznys

Slov se pak ujal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček: „Hlavní rozdíl ve zdravotnictví, ale i jiných oblastech, proti nám a našim předchůdcům je v tom, že my nebereme zdravotnictví jako byznys, my bereme zdravotnictví jako veřejnou službu, která má zajistit to, že když se vám něco stane, že když budete nemocní, tak se prostě dostanete k doktorovi, do nemocnice, a nebude záležet na tom, kolik peněz máte v peněžence. Za těch několik měsíců jsme udělali konkrétní věci, a věřte, jde to obtížněji, než jsem si jako člověk mimo myslel. Není to vůbec jednoduché ty věci prosazovat. Zrušili jsme poplatky, zastabilizovali jsme naše nemocnice, které můžou myslet na to, jak vás co nejlépe léčit, a ne na to, jestli budou mít na výplaty. Zachránili jsme české lázně a od prvního ledna - díky snížení DPH - se sníží i ceny léků. Chceme v těch věcech pokračovat, chceme toho udělat mnohem víc. Ty věci musíme napřed prosadit vůči našim koaličním partnerům, musíme je prosadit ve sněmovně i v Senátu.“

Splněný úkol a nepojištěné stíhačky

V závěrečné fázi mítinku pak hosty obklopili především důchodci, kteří si nechali podepisovat fotografie s premiérem a ptali se na otázky kolem zaměstnanosti či pracovních agentur. Došlo i na počty dětí, kdy Sobotka, obklopen davem lidí, řekl, že „mít dvě děti není žádná mimořádná událost“. Na poznámku občana, že by to měla být povinnost, zareagoval slovy: „Já mám naštěstí už splněno.“

K dotazu na naši případnou aktivnější účast v zapojení se do koalice proti Islámskému státu řekl, že se snaží, abychom nepůsobili válečnicky a měli bychom se chovat přiměřeně vlastní síle. K případnému aktivnímu použití našich nadzvukových stíhaček uvedl, že „stojí nás to prostě x miliard a kdyby nám tam ten gripen sestřelili, tak zaplatíme několik miliard korun, protože to nikdo nepojistí“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala, Jan Polívka

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …