Sobotka podpoří kandidaturu Donalda Tuska na předsedu Evropské rady

30.08.2014 14:46

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by rád viděl ve funkci předsedy Evropské rady šéfa polské vlády Donalda Tuska. Sobotka o tom informoval i stávajícího předsedu Evropské rady Hermana Van Rompuye. Podle českého premiéra by měl vysokou funkci EU zastávat zástupce nových členských zemí. Sobotka to dnes řekl novinářům na českobudějovické výstavě Země živitelka.

Sobotka podpoří kandidaturu Donalda Tuska na předsedu Evropské rady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka a místopředseda vlády pro vědu, výzkum Pavel Bělobrádek na tiskové konferenci

„Mně se nelíbí, pokud by všechny klíčové pozice v Evropské unii obsadili pouze lidé ze starých členských zemí a byl ignorován fakt, že před deseti lety došlo k rozšíření EU na východ," uvedl Sobotka. 

Personální otázky ve vedení Evropské unie bude dnes mimo jiné řešit summit v Bruselu. Prezidenti a premiéři členských zemí by se měli dohodnout na obsazení křesla vysokého představitele Unie pro zahraniční politiku. Rozhodnout chtějí také o pozici předsedy Evropské rady, tedy o funkci někdy označované termínem „unijní prezident". 

Kandidátkou na místo představitele Unie pro zahraniční politiku je italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. „V tom případě bych jako rozumné považoval to, že by předsedou Evropské rady mohl být například polský premiér pan Tusk," uvedl Sobotka. Dodal, že ve čtvrtečním rozhovoru s Hermanem Van Rompuyem takové obsazení klíčových postů podpořil.

Šéfem unijní diplomacie by mohl být Sikorski

Česká republika je mezi zeměmi, které dlouhodobě trvají na tom, aby jednu z „top" pozic v EU zastával politik z východní části Unie. Evropský výbor Poslanecké sněmovny ale doporučil premiéru Sobotkovi prosazovat nominaci polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorskiho na místo představitele Unie pro zahraniční politiku.  

Diskuzi o personálních otázkách dnes povedou šéfové vlád s Van Rompuyem a především s budoucím předsedou nové Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Po rozhodnutí, kdo nahradí Catherine Ashtonovou a stane se tak jako lídr evropské diplomacie i místopředsedou komise, bude totiž Juncker moci pokračovat v sestavování svého budoucího týmu. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…