Sobotka se sejde s poslankyní Chalánkovou kvůli dětem, odebraným českým matkám v Norsku

14. 1. 2016 6:19

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se dnes dopoledne chystá sejít s poslankyní opoziční TOP 09 Jitkou Chalánkovou, aby se od ní dozvěděl podrobnosti o odebrání českého děvčátka rodičům v Norsku. Devítiměsíční dceru české matky a norského otce norská sociální služba svěřila před pár týdny pěstounům. Rodiče se chtějí odvolat.

Sobotka se sejde s poslankyní Chalánkovou kvůli dětem, odebraným českým matkám v Norsku
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková

Chalánková případy odebraných českých dětí v Norsku dlouhodobě sleduje. Informace o kauze děvčátka zveřejnila v úterý. Podle poslankyně trpí dítě vážnou genetickou chorobou, je na umělé ledvině a čeká na transplantaci. Rodiče se mu věnovali a lékaři je za to chválili. Doktoři požádali o odlehčovací službu pro rodinu, sociální úřad Barnevernet ji ale neschválil. Rozhodl naopak o pěstounské péči. Norské úřady odebrání zdůvodnily údajným nedostatečně vyvinutým kontaktem rodičů s potomkem, popsal výbor podporovatelů rodiny.

S premiérem by poslankyně chtěla mluvit i o případu bratrů Michalákových, které norská sociální služba odebrala české matce a otci před pár lety kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo, ale soud zjištění považoval za závažná a děti nechal u pěstounů. Norské úřady loni rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a o adopci. Eva Michaláková se odvolala a chce syny získat do své péče, řízení by mělo být koncem února.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Kajínek pro PL: Lidé se zajímají jen o sebe, mezilidské vztahy jsou dnes horší. Josef Klíma? Víte, je hrozně divný, že...

19:59 VIDEO Kajínek pro PL: Lidé se zajímají jen o sebe, mezilidské vztahy jsou dnes horší. Josef Klíma? Víte, je hrozně divný, že...

HORKÉ TÉMA Hostem Horkého tématu Radima Panenky na serveru ParlamentníListy.cz byl prezidentem omilo…