Sobotka v pátek projedná s Cameronem britskou představu o tom, jak by měla vypadat reformovaná EU

20. 1. 2016 13:21

Britský premiér David Cameron v pátek přijede na pozvání předsedy vlády Bohuslava Sobotky do České republiky. Jednání mezi premiéry se zúčastní také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Kromě vzájemných vztahů a ekonomické či bezpečnostní spolupráce budou důležitým tématem schůzky požadavky Britů na reformu EU. Cameron se během jednodenní návštěvy setká také s prezidentem Milošem Zemanem.

Sobotka v pátek projedná s Cameronem britskou představu o tom, jak by měla vypadat reformovaná EU
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron

Britská a česká delegace by se podle mluvčího vlády Martina Ayrera měly věnovat i aktuálnímu vývoji migrační krize a bezpečnostní situaci na Blízkém východě. Jednání se měl zúčastnit také ministr financí Andrej Babiš, s Cameronem chtěl mluvit o zavedení přenesené daňové povinnosti u DPH (reverse charge), kterou Česko prosazuje na úrovni EU. Babiš ale v době schůzky bude v Poslanecké sněmovně na třetím čtením zákona o elektronické evidenci tržeb.

Britského premiéra přijme i český prezident

Po přibližně hodinovém setkání ve Strakově akademii se britský ministerský předseda přesune na Pražský hrad, kde ho přijme prezident Zeman. Podrobnosti programu na Hradě zatím nejsou dostupné.

Cameron přijíždí do Prahy po pěti letech v době, kdy se na evropské půdě vedou intenzivní jednání o požadavcích britské vlády na reformu EU. Předseda britské vlády před posledními parlamentními volbami slíbil, že před koncem roku 2017 vyhlásí referendum o setrvání země v Unii. Před vyhlášením referenda chce ale dojednat změny ve vztahu mezi ostrovním královstvím a EU.

Nejspornějším bodem britských požadavků je pro řadu členských států Unie snaha Londýna omezit sociální dávky pro přistěhovalce z ostatních zemí osmadvacítky. Cameron dále chce větší pravomoci národních parlamentů, změny ve fungování eurozóny a menší zapojení do evropské integrace.

Podle Junckera by dohoda EU s Británií mohla být do konce února

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker minulý týden v pátek uvedl, že dohoda s Brity by mohla být do konce února. Očekává se, že jednání budou vrcholit na únorovém summitu Evropské rady, kterou tvoří předsedové vlád a prezidenti zemí EU.

Cameronova návštěva v Praze je několikátou z řady dvoustranných schůzek v evropských hlavních městech, které britský premiér kvůli reformním návrhům absolvoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…