Sobotka varoval před „zapouzdřením“ a nacionalismem. A z Hradu přišla obratem odpověď

31. 1. 2016 19:18

Češi by se neměli „zapouzdřit“ jako český národ a vracet se k extremistickým heslům s nacionalistickými tendencemi. V rozhovoru pro týdeník Respekt to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko by tak začalo zaostávat a vyloučilo by se z Evropy. Migraci je podle něj nutné zvládnout tak, aby na ní nemohla parazitovat extremistická hnutí. Na premiérova slova už stihl zareagovat i mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček.

Sobotka varoval před „zapouzdřením“ a nacionalismem. A z Hradu přišla obratem odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„Nesmíme je nechat ovládnout náš veřejný život, naši demokracii a vytvořit vládu, z níž potom budeme sami překvapeni, co všechno bude prosazovat,“ poznamenal premiér. Řekl, že si nedovede představit, že se levice k novým otázkám, které jsou před politiky kladeny, postaví jinak než zahrnutím solidarity, svobody a otevřenosti. Snaží se prý, aby postoj jeho a ČSSD byl postaven na kombinaci realismu s otevřeností a nesklouzl k nacionalismu. „Právě proto je také strašně důležité, aby Evropa tu krizi zvládla, protože alternativou je rozdrobení,“ řekl premiér.

Domnívá se, že nacionální vlna by mohla vést k prostředí podobnému 20. století. „Lidé se příliš nemění a riziko války neklesá. Čili když se Evropa rozpadne a vypustíme nacionalistické a nacionální běsy, tak se prostě věci vrátí hodně zpátky, možná o sto let,“ zdůraznil.

Poznamenal, že v současné době není ve veřejnosti samozřejmostí názor, aby Česko zůstalo součástí Evropské unie a NATO. „Ukazuje se, že migrace možná odhalila celou řadu docela vážných otázek, které byly pod povrchem a ve skutečnosti jsme je nikdy úplně otevřeně neprobrali,“ řekl premiér.

Podotkl, že po projevu 17. listopadu, ve kterém varoval před populisty a zastal se uprchlíků, zaznamenal širokou podporu lidí. „I těch, u nichž bych to nečekal. Myslím, že Češi nejsou xenofobní, my jsme přece vždycky byli zvyklí žít s Němci, s Židy, dneska s Ukrajinci. Nemyslím, že jsme národ, který se chce v příštích letech uzavírat,“ dodal. Odmítl cestu, která by vedla k návratu nacionalismu do Evropské unie.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Varoval zároveň před dělením Evropy na „západ“ a „východ“. „Stejně jako bychom si dali vlastní gól, pokud bychom se nedohodli s Británií tak, aby to Britům umožnilo většinově hlasovat pro setrvání v Evropské unii,“ řekl s tím, že se svět posouvá do silné nestability a Evropa se podle něj bude muset stále více starat o vlastní bezpečí.

Životním zájmem českého národa je prý udržet Evropskou unii jako silný integrační útvar. „Chci postupovat tak, abychom pomohli Evropě se s touhle krizí vypořádat, a ne abychom jí pomohli rozlomit se,“ řekl. I proto prý odmítl podat žalobu na migrační kvóty. „Kdybychom podali žalobu, tak už ten stupeň naší schopnosti porozumět si s dalšími státy, jako jsou třeba Německo, Francie, Belgie či Švédsko, by se blížil nule,“ poznamenal.

Na premiérova slova už zareagoval mluvčí prezidenta Zemana. Sobotka se prý podle všeho chystá otevřít náruč běžencům. „Pan premiér nás připravuje na to, až ‚dobrovolně‘ pozve do republiky migranty,“ konstatoval Ovčáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlisté, připravte si kapesníky. Lidé už vaše lži prohlédli. Jste dutí, hlásíte se k tomu, co už dávno odumřelo, vzkazuje Jiří Vyvadil

9:14 Havlisté, připravte si kapesníky. Lidé už vaše lži prohlédli. Jste dutí, hlásíte se k tomu, co už dávno odumřelo, vzkazuje Jiří Vyvadil

Někdejší senátor za ČSSD Jiří Vyvadil má za to, že ideály listopadu 1989 jsou mrtvé. Vyjma Pražanů p…