Sobotka versus Hašek: Komentátor Pečinka varuje šéfa ČSSD

07.02.2014 9:25

V sociální demokracii se odehrává další kolo soupeření Sobotka versus Hašek, píše komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka na stránkách MF Dnes. Na mysli má požadavek šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, aby se všichni čelní krajští sociální demokraté, kteří se stali poslanci, jedné funkce vzdali. Tlačí tak na svého rivala, jihomoravského hejtmana Michala Haška.

Sobotka versus Hašek: Komentátor Pečinka varuje šéfa ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek s Bohuslavem Sobotkou na zasedání ÚVV ČSSD

Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka útočí na svého rivala Michala Haška tentokrát pod heslem boje proti kumulaci funkcí. Důvodem omezení, která vyplývají z Ústavy, je snaha zabránit tomu, aby docházelo k oslabení kontroly jedné moci ze strany druhé. Jestli je ale v české demokracii něco problém, je to podle Pečinky souběh volených funkcí a těch, které vznikají jmenováním.

Omezení možnosti figurovat ve více přímo volených funkcích je podle komentátora velmi problematickou věcí. „Jestli občané mají dojem, že chtějí jednu a tutéž osobu vidět ve více volených funkcích, nemůže jim v tom nikdo bránit," píše Pečinka v komentáři pro MF Dnes a připomíná případ Jaroslava Kubery (ODS), který byl několikrát zvolen do senátorského a současně primátorského křesla.

Sociální demokraté si musejí situaci vyřešit sami

Sobotka nyní operuje s předvolebním usnesením strany, že v případě zvolení do sněmovny by sociálně demokratičtí hejtmani neměli stát současně v čele svých krajů. Tehdy se ovšem předpokládalo, že většina hejtmanů přejde na ministerstva, takže jejich krajská funkce zanikne jaksi automaticky, jak podotýká autor komentáře.

Situaci by si podle Pečinky měli vyřešit sami sociální demokraté mezi sebou a ostatní do toho netahat. „Jestli si většina ve vedení ČSSD myslí, že mnohoobročnictví je nešvar veřejného života, měla by jako hlavní vládní strana jít sama příkladem, potřít kritizovanou praxi a dát tím morální příklad ostatním stranám, kde tento fenomén není ani zdaleka tak silný," domnívá se komentátor.

Voliči podle něj ale mohou mít zcela opačný názor a souběžná účast populárního hejtmana v čele kraje a ve sněmovně pro ně může být zárukou spolehlivosti v zastupování zájmů regionu v centru, upozorňuje autor komentáře. To ovšem musejí posoudit lidé ve volbách. „Není nic horšího, než když se kvůli jednomu stranickému přetahování mění zákony i na centrální úrovni," uzavírá Pečinka na stránkách MF Dnes.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…