Sobotkova vláda má řešit spory okolo monitorovacího systému fondů EU

22.04.2015 6:02

Vláda by dnes měla řešit spory kolem monitorovacího systému evropských fondů mezi ministerstvy financí a místního rozvoje. Schvalovat bude také návrh státního závěrečného účtu České republiky za loňský rok, vrátí se k projednávání seznamu položek centrálního nákupu a probere vyslání vojáků do Mali a na Golanské výšiny. Po zasedání vlády se sejdou zástupci koalice, aby debatovali o novele zákona o loteriích, registru smluv nebo nové koncepci zahraniční politiky.

Sobotkova vláda má řešit spory okolo monitorovacího systému fondů EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jmenovaná vláda v čele s Bohuslavem Sobotkou

Spor o monitorovací systém fondů odstartovala minulý týden ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) oznámením, že ČR nemůže zahájit čerpání peněz z EU. Důvodem je podle ní zpráva z auditu monitorovacího systému evropských fondů MS2014+, která použití systému pozastavila. Audit týmu ministerstva financí označila za neprofesionální a opřený o spekulace. Finance vedené šéfem ANO Andrejem Babišem si za auditem stojí.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poté řekl, že bude po Šlechtové a Babišovi chtít, aby problém vyřešili. Dnes mají vládu informovat o postupu svých úřadů, aby nebylo ohroženo připravené zahájení čerpání z nových evropských operačních programů. Podle informací ČTK však spolu oba ministři o problému nejednali.

Vláda má na programu také schvalování návrhu státního závěrečného účtu za rok 2014, podle něhož stát hospodařil se schodkem 77,8 miliardy korun. Po dvou odkladech se vrátí k debatě o seznamu položek určených pro centrální nákupy. Stát chce tak pořizovat třeba kancelářské vybavení, počítače a datové služby, energie, služební auta či pohonné hmoty. Celkem by se mohly centrální nákupy vztahovat na zboží a služby za téměř 13 miliard korun.

Vyslání až 30 vojáků do misí OSN v Mali a na Golanských výšinách do konce roku 2016 vyjde ministerstvo obrany na 182 milionů korun. Úřad bude část těchto peněz žádat po OSN. Z dalších norem bude kabinet posuzovat novelu zákona o poštovních službách, podle níž by ztrátu České pošty ze zajišťování základních poštovních služeb měl hradit stát, a ne poštovní operátoři. Zabývat se bude také transformací části poštovní sítě na pobočky provozované partnery. Z nynějších 3200 pošt by měla Česká pošta v roce 2020 provozovat zhruba 700 a zbytek by se měl proměnit ve franšízy.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…