Sobotkův kabinet zřejmě odmítne návrh Kalouskovy strany na zpřísnění podmínek pro znalce

13. 2. 2016 12:36

Zřejmě se záporným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat návrh Martina Plíška z TOP 09 na zpřísnění podmínek pro činnost soudních znalců. Plíšek chce novelou zákona o znalcích a tlumočnících zavést pro soudní znalce například vstupní zkoušky, které ověří jejich vědomosti. Podle předběžného stanoviska pro středeční zasedání kabinetu je záměr žádoucí, opoziční předloha má ale nedostatky.

Sobotkův kabinet zřejmě odmítne návrh Kalouskovy strany na zpřísnění podmínek pro znalce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Novopečený předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Novela neuvádí, kdo by měl vstupní zkoušku organizovat, kdo by měli být zkoušející ani další podrobnosti, stojí v materiálu pro ministry. Zkouška by podle vládních legislativců taky nedávala smysl bez zakotvení nároku na následné jmenování znalcem, když uchazeč by navíc hradil za prověrku podle Plíškovy úpravy až pětitisícový poplatek.

Poslancova předloha by znalcům uložila prohlubovat si vědomosti a zakotvila by možnost jejich průběžné kontroly. Podle dokumentu pro vládu jsou tato ustanovení příliš obecná a není jasné, za jaké situace by byly tyto podmínky splněny.

Plíšek zdůvodňuje novelu, jež by navíc zdvojnásobila horní hranici peněžitých sankcí za prohřešky znalců, tím, že nynější úprava není dostatečná. Znalecké posudky mají v mnoha sporech zásadní význam, mohou prodloužit řízení nebo i poškodit účastníky, upozorňuje v důvodové zprávě.

Ministerstvo spravedlnosti chystá návrh nového zákona o znalcích a tlumočnících. Přijímat dílčí novelu by nebylo koncepční, stojí se ve stanovisku pro kabinet. Plíšek ale má pochyby o tom, že se vládní předloha stihne do konce volebního období Poslanecké sněmovny projednat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"Ruský špion", který kul pikle s europoslancem Štětinou a prezidentem Zemanem. Nyní promluvil pro PL

4:42 "Ruský špion", který kul pikle s europoslancem Štětinou a prezidentem Zemanem. Nyní promluvil pro PL

PŘÍBĚH Cizí špion, donašeč Kremlu. Tím se pro většinu českých médií stal známý ruský novinář Vladimi…