Socdem nechala zpracovat tajnou analýzu zoufalého výsledku voleb. Máme ji jako jediní. Jména, chyby, razantní změny

18.01.2019 11:42

ČSSD je na tom pod vedením Jana Hamáčka vcelku přijatelně. Oproti stavu, který se odehrál loni na podzim, by se dalo hovořit o jistých pozitivech. Ačkoli se o sociální demokracii po zmíněných komunálních volbách hovořilo vesměs negativně, evidentně nejhůř dopadlo hlavní město. V Praze, kde ČSSD řídí dosluhující europoslanec Poche, můžeme hovořit o totálním kolapsu. Nepomohl Poche, peníze, lídr Landovský ani cokoli jiného. A právě na to konto se ParlamentnímListům.cz podařilo získat interní analýzu, která pražský debakl hodnotí a analyzuje.

Socdem nechala zpracovat tajnou analýzu zoufalého výsledku voleb. Máme ji jako jediní. Jména, chyby, razantní změny
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Miroslav Poche

Anketa

Zvažujete, že budete volit Jaromíra Soukupa?

65%
hlasovalo: 24812 lidí
Podle rozboru Pavla Šaradína lze říci, že nynější situace sociální demokracii nepřeje. Ztrácí prý napříč celým kontinentem a její voliče úspěšně přebírají populisté. „Politické otřesy způsobily jak finanční, tak migrační krize. Obě měly obrovský vliv na zásadních změnách v ekonomické, sociální a politické oblasti," míní Šaradín. Navzdory poměrně jasnému označení situace šlo naší redakci především o hodnocení Prahy. K té se autor zprávy dostává až po delším úvodu.

Ještě před podzimními volbami prý socdem musela počítat s několika fakty. Jednalo se o oslabující značku ČSSD na celostátní úrovni a rozhádanost či propravicový elektorát, silnou konkurenci ANO a razantní posilování nezávislých.

Z tabulky, kterou zainteresovaní spatřili, vyplývá, že ČSSD v Praze dochází dech od roku 2010. Tehdy získala 17,9 procenta, v roce 2014 to bylo už jen 10,4 procenta a v roce 2018 historicky nejnižší podpora 2,9 procenta voličů.

„Účast strany v koalici 2014 – 2018 s ANO a Trojkoalicí byla menšinová, doprovázely ji neshody, rozepře a nakonec i negativně vnímaná osoba primátorky Adriany Krnáčové. Výraznou profilaci ČSSD v této koalici voliči příliš nezaznamenali a povolební situace od roku 2017 ukazovala na další ústup tradičních politických stran a posilování nových subjektů. Velkou šanci pro komunální volby měli nezávislí a jejich uskupení. Sociální demokracie tak stála před dvojím ohrožením: tradiční voliče v roce 2017 převzalo ANO 2011 a o liberální bojuje zejména s Piráty a v případě lokální politiky i nezávislými uskupeními," píše se dále.

Zpráva vcelku nepokrytě hodnotí i chyby dvou hlavních osobností ČSSD. Šlo o Jakuba Landovského a téměř neznámou Irenu Ropkovou. Jim podle slov autora málokdo uvěří, že chtějí prosazovat politiku zlevňování a dobrého života například pro důchodce, pakliže jsou mladí, perspektivní a jistě i dostatečně bohatí.

„Životním příběhem, názory, věkem a postoji oba kandidáti představovali volbu zejména pro liberálně orientovanou část voličů strany. Zde však byla konkurence poměrně silná, jak dokazují pozice Pirátů i hnutí Praha sobě," konstatuje analýza. „Pro starší voliče je důležitá uvěřitelnost kandidátů, je otázka, zda za poměrně krátkou dobu mohl levicově orientovaný volič v důchodovém věku zjistit o lídrovi ČSSD dostatek informací, aby se pro něj strana stala opět volitelnou. Víme totiž, že starší voliči jsou poměrně konzervativní. Liberálně orientovaný volič je kritický, více se zajímá o politiku a nástup Jakuba Landovského do čela kandidátky pro něj nemusel být dostatečnou zárukou toho, že se strana tzv. očistila."

Znáte ji?

Poznámkou pod čarou, o které se autor analýzy nezmínil, je skutečnost, že Ropkovou i Landovského prosazoval europoslanec Poche. Jak se ukázalo - chybně.

Dalšími podněty, jimiž se téměř mrtvá ČSSD v Praze může zabývat, jsou následující teze: pro mladší voliče je přijatelnější SPD nežli ČSSD, hnutí ANO oslovuje 40 procent všech důchodců, pro ty je přijatelnější i KSČM nežli ČSSD a také to, že v Ústeckém, Karlovarském, Moravskoslezském kraji, tedy strukturálně postižených lokalitách a někdejších baštách sociální demokracie, mají větší podporu všechny ostatní strany nežli ČSSD.

Ale zpět k Praze.

Anketa

Považujete Jana Palacha za hrdinu?

13%
hlasovalo: 19236 lidí
„Z hlediska přehlednosti, invence a grafického pojetí byla kampaň pojata vhodně. Jistým problémem může být její obsah. Program byl pojat jako „zlevnění života Pražáků“, konkrétně MHD zdarma, příspěvky na děti, snížení cen energií, bezplatná wifi po celém městě, senior taxi za 20 korun, žádný poplatek za psa. Všechno dohromady jsou radikální sliby, což je první slabina celého projektu, protože mnohdy se lidé mohli domnívat, že se jedná o populismus." Nezodpovězenou otázkou zůstává, proč některé z bodů Petr Dolínek neprosadil jako někdejší náměstek primátorky Adriany Krnáčové.

I k té se analýza pro vnitřní potřebu socdem vyjadřuje. „Výkon pražské koalice pod vedením Adriany Krnáčové je posuzován velmi kriticky. Zvláště primátorka svou roli nezvládla. Nicméně ANO bylo v jiné situaci a kondici než sociální demokracie i s absolutně neznámým lídrem. V poslední fázi se pak zaměřilo na tradiční elektorát ČSSD a komunistů, obsadilo sídliště, slíbilo všechno všem a za garance Andreje Babiše a prostřednictvím investovaných desítek milionů minimalizovalo škody."

Závěr? Konkrétní slova a kroky autor nezmiňuje. Jedná se spíše o obecné fráze, že je potřeba restart, dřívější představení lídra nebo šetření, jakým způsobem postupovat. Vtipnou tečkou je pak poslední bod doporučení: „Důležitá je profesionalizace. Doporučuji vybrat z pokud možno každé části jednu dvě osoby (může být i více), které jsou aktivní, a strana s nimi může do budoucna počítat. Bylo by vhodné s nimi pracovat, školit je."

Vzhledem k tomu, že se doposud v pražské ČSSD nic takového nestalo, natož aby se něco změnilo, je jasné, jaký význam Pocheho metropolitní partaj této analýze přiložila.

Volební klip Jakuba Landovského vidělo od července 2018 pouze 600 lidí

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…