Sociální pracovnice poskytují podporu a pomoc zdravotně postiženým, vysvětluje místostarosta

27.02.2014 12:06

ROZHOVOR Sociální odbor úřadu městské části Praha 5 poskytuje poměrně rozsáhlé poradenství pro občany zdravotně postižené a jejich rodiny. Nejčastěji se na sociální pracovnice obracejí žadatelé o vydání nebo výměnu parkovacího průkazu, který označuje vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, a zájemci o poradenství v sociální oblasti. To ale není zdaleka jediné, co mají sociální pracovnice na starosti, jak nám vysvětlil místostarosta městské části Prahy 5, JUDr. Petr Lachnit, který má tuto problematiku v gesci.

Sociální pracovnice poskytují podporu a pomoc zdravotně postiženým, vysvětluje místostarosta
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

V čem spočívá pomoc sociálních pracovnic tohoto oddělení?

Sociální pracovnice jsou připraveny občanům poskytnout komplexní sociální poradenství a pomoc při řešení nejrůznějších životních situací. Poradenství poskytují individuálně, formou osobních a telefonických konzultací na základě potřeb klienta. Jsou i zprostředkovateli služeb, kdy pomáhají získat kontakt s potřebnými sociálními zařízeními, případně jinými zdroji pomoci.

Jaké konkrétní služby poskytují?

Nejčastěji se na ně obracejí žadatelé o vydání nebo výměnu parkovacího průkazu, který označuje vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou. Pomáhají také při podání žádostí o dávky pro osoby se zdravotním postižením na úřad práce. Jde o příspěvek na péči, příspěvek na mobilitu, průkaz osoby se zdravotním postižením nebo o příspěvek na zvláštní pomůcku. Na vyžádání občana provádí terénní poradenství u osob s obtížnou orientací nebo imobilních, kteří mají snížený přístup k potřebným informacím. Někdy pomůže jen předání kontaktů nebo vyplnění formuláře k žádosti o některý z příspěvků, jindy je potřeba zajistit pečovatelskou službu, přechodný nebo trvalý pobyt v domově pro seniory nebo zdravotně postižené osoby a podobně.

Jakou další činností se v rámci své práce zabývají?

Provádí terénní sociální šetření na podnět různých institucí nebo občanů a tzv. depistáže. To je vyhledávání osob, které potřebují pomoc. Když je potřeba, následuje individuální práce s klientem dle jeho potřeb. Na základě oznámení zdravotnického zařízení zajišťují různé služby sociální péče tomu, kdo z důvodu věku či zdravotního stavu není schopen obstarávat si své záležitosti. Samozřejmě se tak děje po vzájemné dohodě a se souhlasem klienta. Dále koordinují činnosti v rámci procesu komunitního plánování, který pomáhá definovat potřeby a možnosti jejich řešení v oblasti sociálních služeb na našem území.

Co dodat závěrem?

Lidé postupně získávají důvěru ke vzájemné spolupráci se sociálními pracovnicemi, veřejnost se na ně obrací s konkrétními problémy. Klient právem očekává kvalifikovanou pomoc i etický přístup ze strany sociálního odboru a jeho zaměstnanců, ať je či není ve společnosti nějak znevýhodněn, nebo jen potřebuje informaci pro sebe nebo někoho blízkého.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…