Sociolog Daniel Prokop: Zemanova slova jsou absurdní. Neříká pravdu

02.01.2016 7:50

Sociolog Daniel Prokop nenechal nit suchou na prezidentovi Miloši Zemanovi. Kvůli tomu, jak se hlava státu staví k uprchlické krizi. Prezident prý zbytečně vyhrocuje situaci a zkresluje informace. Jedna věc je prý opravdu nebezpečná.

Sociolog Daniel Prokop: Zemanova slova jsou absurdní. Neříká pravdu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana ze zámku v Lánech

„Když Miloš Zeman ve vánočním projevu řekne, že by se uprchlíci měli vrátit a bojovat proti Islámskému státu, je to naprosto absurdní, protože většina lidí prchá před syrským prezidentem Asadem a ne před Islámským státem. Navíc není jasné, proti komu by měli bojovat, když je tam asi šest armád. Když Miloš Zeman řekne, že velká většina uprchlíků jsou zdraví, mladí muži, naprosto se to rozchází se statistikami OSN, podle nichž muži tvoří asi padesát osm procent uprchlíků, zbytek jsou ženy a děti. A zdaleka ne všichni ti muži jsou mladí a zdraví. Když čelní představitelé téma popisují takto zkresleně, má to velmi negativní důsledky,“ varoval sociolog v rozhovoru pro MF Dnes.

Tím, že se na Albertově postavil Miloš Zeman vedle Martina Konvičky navíc legitimizoval hnutí ostře vystupující proti islámu. Šlo o jasný vzkaz. Je sice pravda, že mluvčí hlavy státu i prezident sám potom říkali, že nechtějí zakázat islám v naší zemi, ale to už bylo pozdě. Ve zjitřené době jsou lidé často ochotni přijmout jakákoli řešení a prezident se postavil po bok Konvičkovi krátce po teroristických útocích. To může být nebezpečné.

Pokud bude Miloš Zeman v tomto kurzu pokračovat a zároveň se nezmírní migrační krize, mohou v krajských volbách uspět protiislámské strany. Nelze vyloučit ani zisk deseti procent hlasů. To ale neznamená, že je mají jisté. Krajské volby mohou být podle Prokopa také propadákem pro politiky jako Tomio Okamura. Bude záležet na situaci ve světě a na tom, zda budou politici lidem věci opravdu vysvětlovat, nebo je jen strašit.

Co nás tedy čeká v roce 2016? „Existuje hezká studie, v níž jeden odborník sledoval v amerických pořadech odhady televizních expertů a zjistil, že jsou velmi málo úspěšné. Jak na tom bude Islámský stát za půl roku, ví opravdu málokdo, ale kdejaký expert vám to přesto jasně předpoví. Na lidi, kteří nám říkají, že jsou si relativně jistí nějakým vývojem, bychom si měli dávat pozor a vnímat data, která za tím stojí, nejenom sugestivní argumenty, že jsme součástí apokalyptického vývoje, který zásadně mění společnost,“ doplnil expert.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…