Sociolog Keller: Půl století stoupala produktivita práce. A zaměstnancům nepřinesla skoro nic

12. 10. 2013 21:25

Předvolební sliby některých politiků zařídit prosperitu zeštíhlením veřejného sektoru, zpřísněním rozdělování sociálních dávek a snížením pojistného pro firmy i zaměstnance si vzal v Právu na mušku sociolog Jan Keller.

Sociolog Keller: Půl století stoupala produktivita práce. A zaměstnancům nepřinesla skoro nic
Foto: Archiv
Popisek: Jan Keller

Podle něj byla všechna tato opatření postupně vyzkoušena v průběhu posledních více než 30 let v USA. I tam byla doprovázena sliby o prosperitě pro ty, kteří si ji zaslouží.

Jenže: letos koncem září byly v USA publikovány údaje o vývoji životní úrovně domácností. „Medián příjmů mužů (střední hodnota platů, nikoliv průměr) byl v roce 2010 ve Spojených státech při zohlednění inflace stejný jako v roce 1964. To znamená, že téměř půl století prudkého vzestupu produktivity práce nepřineslo zaměstnancům prakticky nic,“ upozorňuje Keller.

Smetanu z růstu ekonomiky podle něj shrábly firmy, jejichž zisky jsou v době doznívající hospodářské krize a vrcholícího zadlužení státu nejvyšší od konce druhé světové války.

Naproti tomu zaměstnanci při stagnujících mzdách odevzdávají stále víc peněz na soukromé pojištění. Za poslední dekádu stouply příspěvky na zdravotní pojištění o 90 %, poplatky za studium na veřejných vysokých školách o 27 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 106 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Proč si ti Američané převážejí na východ tolik techniky? Nepřátele odradíme, ujistil nás velitel jejich jednotky ve Vyškově

21:29 Proč si ti Američané převážejí na východ tolik techniky? Nepřátele odradíme, ujistil nás velitel jejich jednotky ve Vyškově

REPORTÁŽ „Naším cvičením chceme především odradit všechny nepřátele Severoatlantické aliance, ať už …