Šokovaný Schapiro. Američané se prý do poslední chvíle snažili zastavit vydání libanonského špiona

5. 2. 2016 8:03

Česko propustilo Alího Fajáda a jeho komplice Chálida Marabího. Ačkoli jde o muže čelící v USA žalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, český kabinet se rozhodl, že život pěti Čechů zadržovaných v Libanonu je přednější. A velvyslanec Spojených států v Praze Andrew Schapiro se pořádně rozzuřil. Dokonce tolik, že ho musel krotit premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Šokovaný Schapiro. Američané se prý do poslední chvíle snažili zastavit vydání libanonského špiona
Foto: Vít Hassan
Popisek: Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na Právnické fakultě UK v Praze

Zatímco příbuzní osvobozených Čechů včera slavili, na diplomatickém poli nastal poprask. Američané, kteří se do poslední chvíle snažili rozhodnutí zvrátit, jsou „šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chálida Marabího“,píší na úvod k tématu páteční Lidové noviny.

Reakce to byla tak nebývalá, že se ozval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vyzval ambasadora, aby respektoval české rozhodnutí. Tak či tak, verdikt kabinetu povede k pošramocení české pověsti v zahraničí, neboť USA jsou významným hráčem na mezinárodním poli, a jistě se celý incident projeví i v praktické rovině. Lze předpokládat, že utrpí spolupráce v justiční oblasti. U soudu aktuálně projednávaná kauza lobbisty Marka Dalíka přitom ukazuje, že je někdy pomoc ze zámoří podstatná k dosažení spravedlnosti.

Stejně tak je téměř jisté, že se Američané nebudou chtít dělit  o citlivé zpravodajské informace, když se mohou dostat do rukou třetích stran, jak naznačil Fajádův případ.

„Jsme šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chalída El Marábího. Tito muži čelí u amerického federálního soudu obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, dále z pokusu získat, přepravit a použít protiletadlové střely a z pokusu poskytnout materiální podporu teroristické organizaci. Pražský vrchní soud se jejich případem zabýval a souhlasil s tím, že mohou být vydáni do Spojených států. Neexistuje žádné ospravedlnění toho, že tyto nebezpečné osoby byly propuštěny. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení našich dvou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě,“ zaznělo z americké ambasády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Elitní právník a jeho nářez: Topolánek je prý chlap z gulema. Měl by ho někdo do nich nakopat! Drahoš je nejméně vhodný na prezidenta. Divím se, že Horáček dokáže vylézt na světlo boží

18:51 Elitní právník a jeho nářez: Topolánek je prý chlap z gulema. Měl by ho někdo do nich nakopat! Drahoš je nejméně vhodný na prezidenta. Divím se, že Horáček dokáže vylézt na světlo boží

Vědci jsou hluboce vzdělaní lidé ve svých oborech, ale jinak politická embrya. Z tohoto úhlu pohledu…