Solárníci u Moravce: Vždyť ti provozovatelé obnovitelných zdrojů by mohli zbankrotovat

28. 2. 2016 14:28

Kolik a komu budeme platit za elektřinu. O tom diskutovali v druhé části Otázek Václava Moravce České televize náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro sekci energetiky Lenka Kovačovská a výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

Solárníci u Moravce: Vždyť ti provozovatelé obnovitelných zdrojů by mohli zbankrotovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

Návrh nové tarifní struktury vyvolává bouři nevole. Z analýz Ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá totiž výrazné zdražení. „Zdražení by se dotýkalo zhruba 38 % domácností,“ uvedla k tomu Kovačovská. „Tam, kde je konkurenceschopnost, tam funguje trh. Tam, kde to není možné, musí nastat regulace. A to určuje Energetický regulační úřad,“ řekla.

„My vůbec nechápeme, proč tento návrh Energetický regulační úřad zveřejnil,“ podpořil Kovačovskou Sedlák. Státní energetická koncepce a Národní akční plán pro chytré sítě prý za zdražení nemohou, tvrdí oba hosté Otázek Václava Moravce. Kovačovská zároveň sdělila, že oba dokumenty nehodlá ministerstvo v současné době měnit. Současné tarify však podle Energetického regulačního úřadu diskriminují občany.

Sedlák se následně vyjádřil k distribuci elektřiny, za níž čeští občané platí poměrně vysoké částky v evropském průměru. „Na to by měla být upřena pozornost, aby se vyjednávalo s poskytovateli,“ uvedl.

„Co se týče poplatků, je to kompetence Energetického regulačního úřadu. Musíme si však také uvědomit to, že distribuční síť se bude muset rozvíjet. A Národní akční plán pro chytré sítě tvrdí, že toto nás bude stát v následujících letech sto miliard korun,“ dodala Kovačovská.

„Jde o určitou evoluci v energetice. Systém nemůžeme překopat z roku na rok. To není nikde v Evropě,“ reagoval na rozvoj obnovitelných zdrojů Sedlák.

Řeč přišla samozřejmě i na dotace. „Hrozba, že by podpora obnovitelných zdrojů nebyla vypsána – mohlo by dojít až k bankrotu společností, které obnovitelné zdroje provozují,“ podotkl k tomu Sedlák. Závěrem dodal, že by rozhodně nebylo od věci zřídit funkci zmocněnce pro obnovitelné zdroje. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

21:09 Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

Vojenský analytik Martin Koller tentokrát ve své analýze pro ParlamentníListy.cz rozebírá reálnost p…