Soud EU se vyjádřil k uprchlíkům. Došlo i na Česko

17. 3. 2016 21:14

Evropský soudní dvůr dnes rozhodl, že členská země EU může žadatele o azyl vrátit do neunijní země považované za bezpečnou, aniž k tomu potřebuje souhlas jiného státu EU. Verdikt se týká Pákistánce, jehož Česko vrátilo do Maďarska, které pak migranta poslalo zpět do Srbska. Maďarský soud chtěl mít jistotu, že k tomuto kroku není nutný souhlas české strany. Zprávu přinesla ČTK.

Soud EU se vyjádřil k uprchlíkům. Došlo i na Česko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Jde o případ muže, který loni v létě pronikl ze Srbska do Maďarska, kde podal první žádost o azyl. Ještě dříve, než bylo řízení ukončeno, ale přešel do České republiky, kde byl zadržen, když se chtěl dostat do Rakouska.

České úřady Pákistánce se souhlasem Budapešti poslaly zpět do Maďarska. Tam muž podal druhou žádost o udělení azylu, kterou ovšem maďarské úřady zamítly jako nepřípustnou; Maďaři se zároveň rozhodli poslat běžence do Srbska, protože tato země je považována za bezpečnou.

Uprchlík se proti tomuto rozhodnutí odvolal ke správnímu soudu ve východomaďarském Debrecínu. Ten se obrátil na Evropský soudní dvůr se žádostí o stanovisko, zda je v souladu s právem, aby byl žadatel o azyl poslán do Srbska, aniž by o tom v daném případě byly informovány české úřady.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…