Do průměrného růstu mezd v letech 2012 a 2013 se přitom promítl především růst mezd v zemích mimo G20. V těchto rozvojových ekonomikách šlo v roce 2012 o 5,9 % a o rok později 6,7 %. Naopak v zemích s vyspělou ekonomikou průměrná mzda od roku 2006 rostla pravidelně jen o 1 %, ale ve zmíněných letech 2012 a 2013 to bylo dokonce pouze 0,1 a 0,2 %. „Růst mezd ve vyspělých ekonomikách se zpomalil téměř na nulu. Odráží se v tom celkově nízká ekonomická výkonnost, což vede ke slabé poptávce a rostoucímu riziku deflace v eurozóně,“ cituje zpráva náměstkyni generálního ředitele MOP pro politiku, Sandru Polaskiovou.
Spoluautorka zprávy Kristen Sobecková, pracující v MOP, poznamenala, že v posledních desetiletích se velmi pomalu sbližují průměrné mzdy v rozvojových i ekonomicky vyspělých zemích. „Celkově zůstávají mzdy v rozvinutých ekonomikách třikrát vyšší než v zemích třetího světa,“ dodala Sobecková. Jak zpráva uvádí, mezi jednotlivými regiony panují obrovské rozdíly. Např. v Asii rostly mzdy v roce 2013 o 6 %, ale ve východní Evropě, v Latinské Americe a Karibiku jen o 0,8 %. Na Blízkém východě činil nárůst mezd 3,9 % a v Africe jen 0,9 %. Z jiného grafu je zase patrné, že růst produktivity předstihuje růst mezd. „Rostoucí propast mezi mzdami a produktivitou práce znamená klesající HDP,“ uvádí se ve zprávě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro