Špatné zprávy z OSN: Stále pomalejší růst mezd. Lidé pracují lépe, ale vydělávají na tom korporace

20.07.2015 15:02

Podle Mezinárodní organizace práce (MOP), spadající pod OSN, se rok od roku zpomaluje růst mezd. Před třemi lety šlo o růst ve výši 2,2 % a v roce 2013 již jen o 2 %. Z aktuální zprávy MOP také vyplývá, že na pracovním trhu v celosvětovém měřítku roste nerovnost.

Špatné zprávy z OSN: Stále pomalejší růst mezd. Lidé pracují lépe, ale vydělávají na tom korporace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euroměna, ilustrační foto

Do průměrného růstu mezd v letech 2012 a 2013 se přitom promítl především růst mezd v zemích mimo G20. V těchto rozvojových ekonomikách šlo v roce 2012 o 5,9 % a o rok později 6,7 %. Naopak v zemích s vyspělou ekonomikou průměrná mzda od roku 2006 rostla pravidelně jen o 1 %, ale ve zmíněných letech 2012 a 2013 to bylo dokonce pouze 0,1 a 0,2  %. „Růst mezd ve vyspělých ekonomikách se zpomalil téměř na nulu. Odráží se v tom celkově nízká ekonomická výkonnost, což vede ke slabé poptávce a rostoucímu riziku deflace v eurozóně,“ cituje zpráva náměstkyni generálního ředitele MOP pro politiku, Sandru Polaskiovou.

Spoluautorka zprávy Kristen Sobecková, pracující v MOP, poznamenala, že v posledních desetiletích se velmi pomalu sbližují průměrné mzdy v rozvojových i ekonomicky vyspělých zemích. „Celkově zůstávají mzdy v rozvinutých ekonomikách třikrát vyšší než v zemích třetího světa,“ dodala Sobecková. Jak zpráva uvádí, mezi jednotlivými regiony panují obrovské rozdíly. Např. v Asii rostly mzdy v roce 2013 o 6 %, ale ve východní Evropě, v Latinské Americe a Karibiku jen o 0,8 %. Na Blízkém východě činil nárůst mezd 3,9 % a v Africe jen 0,9 %. Z jiného grafu je zase patrné, že růst produktivity předstihuje růst mezd. „Rostoucí propast mezi mzdami a produktivitou práce znamená klesající HDP,“ uvádí se ve zprávě.

celý text v angličtině najdete ZDE

To znamená, že jednotliví zaměstnanci a jejich domácnosti profitují na hospodářském růstu stále méně, zatímco nadnárodní korporace stále více. Za problém zpráva MOP považuje rovněž rostoucí nerovnost v příjmech domácností. „Mzdy jsou hlavním zdrojem příjmů střední třídy ve všech typech ekonomik. Zatímco ti nejbohatší a nejchudší závisí na jiných zdrojích příjmů. Mzdy jako hlavní zdroj příjmů tvoří například v Mexiku, Rusku, Argentině, Brazílii a Chile pouze 40 % a ve Vietnamu dokonce jen 30 %. Naproti tomu ve vyspělých ekonomikách představují mzdy v celkových příjmech domácností 70 až 80 % příjmů. „V mnoha zemích začíná nerovnost již na trhu práce, projevuje se pak zejména v distribuci mezd a zaměstnanosti,“ komentuje další spoluautorka zprávy Rosalia Vazquez-Alvarezová z MOP.

„Stagnace mezd musí být řešena ve jménu spravedlnosti a hospodářského růstu. A protože je celková nerovnost způsobena mzdovou nerovností, je nutný strategický přístup pracovních trhů k této záležitosti. Přispět k řešení může fiskální přerozdělování, včetně daní a politika sociální ochrany. Nevyřeší se však nerovnost zcela, beze zbytku. V rámci komplexní strategie by mělo být posíleno kolektivní vyjednávání, odstraněna diskriminace zranitelných skupin, stejně jako zavedení progresivního zdanění a stanovení odpovídajících systémů sociálního zabezpečení. Státy by rovněž měly více podporovat zejména malé a střední podniky, což umožní růst a vytváření pracovních míst,“ konstatuje Polaskiová.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…