Spojené státy porušují mezinárodní právo. Chtějí si podmanit EU, tedy i nás, varuje Oskar Krejčí

03.08.2017 15:49

Politolog Oskar Krejčí poskytl rozhovor časopisu Argument. Pustil se v něm do Spojených států amerických, které podle jeho názoru nadřazují své národní zájmy mezinárodnímu právu. Vychází přitom ze sankcí, které Washington používá vůči Moskvě či Teheránu. Neustálé zostřování sankcí vůči Rusku má podle politologa jediný cíl. Domnívá se, že si Spojené státy chtějí podmanit EU.

Spojené státy porušují mezinárodní právo. Chtějí si podmanit EU, tedy i nás, varuje Oskar Krejčí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

„Sankce je nátlakové opatření, které je tvrdší než diplomatická nóta, ale měkčí než ozbrojený konflikt. Je to čin, který má vést k oslabení politické elity sankcionované země, dotlačit veřejnost k tomu, aby tuto politickou elitu ovlivnila či přímo svrhla. Sankce jsou ale obecně málo efektivní, protože většina politických elit se drží u moci bez ohledu na nálady veřejnosti. A kromě toho, aby sankce mohly být účinné, pak by musely být univerzální. Ergo, pokud přijmou např. proti Rusku sankce USA a EU, ale nikoliv Čína, pak ta účinnost sankcí je omezená,“ poznamenává hned na úvod Krejčí.

Celý rozhovor naleznete zde.

Nemluvě o tom, že ruská společnost má pocit, že Západu několikrát pomohla, např. proti Napoleonovi, ale Západ to patřičně neocenil. Takže když už jsou uvaleny sankce na Rusko, lidé se spíše semknou za Kremlem. Podle Krejčího mají navíc sankce jediný smysl, mají Evropskou unii více podřídit vůli Washingtonu. Vedle toho Washington tlačí na Čínu, protože se mu nelíbí, jak se vyvíjí situace v Severní Koreji.

„Už dění na Ukrajině se ukazuje jen jako záminka pro vytvoření výhodných ekonomických podmínek pro USA v Evropě. Nejde pouze o nové plynovody, Severní a Turecký proud, jejichž zablokováním se USA snaží vytvořit podmínky pro dodávky svého dražšího zkapalnělého plynu do Evropy. Spojené státy se snaží dostat pod kontrolu plynovody a ropovody na Ukrajině, které slouží k dodávkám z Ruska do střední a západní Evropy. Přičtete-li k tomu vojenské základny USA, pak Washington dostává do rukou všechny bezpečnostní páky k tlaku na ‚starý kontinent‘, na Evropu!“ zdůrazňuje.

Obává se navíc, že Washington nebude váhat a pokusí se napětí mezi dvěma jadernými velmocemi  – USA a Ruskem – dál stupňovat. Rusové na to mohou odpovědět a tato odpověď bude bolet všechny strany.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…