Spojenecká základna v Česku naši bezpečnost nezvýší, míní Pavel

31. 3. 2015 13:05

Vybudování stálé základny NATO na českém území by nezvýšilo bezpečnost České republiky. Náčelník generálního štábu Petr Pavel to dnes řekl novinářům během návštěvy amerického konvoje. Preferuje spíš flexibilní, pohyblivé síly, které mohou být v krátké době přesunuty tam, kde jsou právě potřeba.

Spojenecká základna v Česku naši bezpečnost nezvýší, míní Pavel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel

"Síla aliance není v permanentních základnách. Myslím, že naše země by se necítila bezpečněji, kdyby tu byly základny s cizími vojáky. Věřím spíše v mobilnější systém. Je lepší mít flexibilní a pohyblivé síly, které mohou být kdekoliv než ve stálé základně," řekl Pavel. Dodal, že zapojení naší armády v těchto silách je i signálem pro spojence, že je ČR ochotna pomoci v případě nouze.

O stálou vojenskou přítomnost amerických vojáků usilují především pobaltské státy a Polsko, které se obávají agrese ze strany Ruska.

Pavel na konci dubna končí ve funkci náčelníka generálního štábu české armády. Od června stane v čele vojenského výboru Severoatlantické aliance. Předseda Vojenského výboru je nejvyšší vojenskou autoritou NATO a hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka aliance.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

21:58 Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

V pondělním pořadu Pražská kavárna přivítal moderátor a mediální analytik Petr Žantovský tiskového m…