Společné daně v EU: Firmy platí jiným státům, než kde vydělávají. Brusel tomu chce zatnout tipec

17.06.2015 9:11

Historickou změnu v daňových pravidlech hodlá prosadit Evropská komise. Jejím cílem je, aby společnosti platily daně ve všech státech, kde vytvářejí svůj zisk, a aby se nemohly placení daní vyhýbat. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny. Pokud vše půjde podle plánu, měl by skončit například irský daňový ráj pro firmu Apple. Ta díky dohodě s irskou vládou odvádí jen dvě procenta ze svého evropského zisku. Komentátorka listu pak poukazuje na to, že podle propočtů EK se nyní daňové úniky pohybují kolem jednoho bilionu eur ročně.

Společné daně v EU: Firmy platí jiným státům, než kde vydělávají. Brusel tomu chce zatnout tipec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Plán EK má dva kroky. Prvním, který bude představen už dnes, bude vytvoření společného daňového základu ve všech státech EU. Sjednotí se tedy to, co bude možné z daní odečíst a co už ne.

Druhým krokem má být „společný konsolidovaný základ daně z příjmů právnických osob“. To znamená, že každá firma nejprve sečte příjmy ze všech států, ve kterých podniká, a na ně aplikuje jednotný základ daně. Zisky pak podle klíče, který bude zohledňovat množství zaměstnanců nebo kapitálu, rozdělí mezi jednotlivé země, které tuto část zdaní podle sazby daně, kterou si samy určily.

Šance přijmout změny daní jsou větší než kdykoliv předtím

To by mělo vést k tomu, že už nebude výhodné stěhovat sídla firmy do zemí, jako je například Nizozemsko, což využívají i některé české firmy.

Podle europoslance a bývalého viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera (TOP 09) je teď kvůli skandálům s daněmi velkých korporací šance zmíněné změny přijmout „větší než kdykoliv předtím“.

Daňová samostatnost jednotlivých zemí se příliš neosvědčila

Komentátorka Julie Hrstková pak na názorové straně listu s odvoláním na poslední zprávu EK uvádí, že jen společnost McDonald's se díky Lucembursku vyhnula zaplacení miliardy eur. Jsou ale i případy Applu v Irsku, firmy Starbucks v Nizozemsku a mnoha dalších. EK ovšem hodlá v dalších dnech a týdnech pokračovat ve zveřejňování informací o jednotlivých společnostech a jejich daňové morálce.

Hrstková upozorňuje, že podle propočtů EK se daňové úniky pohybují kolem jednoho bilionu eur ročně. „Pokud by nová pravidla přinesla do rozpočtu byť jen polovinu této částky, stála by rozhodně za to. I za cenu ztráty „daňové samostatnosti“ jednotlivých zemí, která se s ohledem na výsledky daňových výběrů příliš neosvědčuje,“ dodává komentátorka závěrem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…