Vučić ale pietu předčasně opustil, když na něj dav začal házet kamení. Premiéra kámen lehce zranil v obličeji a rozbil mu brýle. Bělehrad to podle AFP označil za útok proti Srbsku. Clinton ve svém projevu ještě před incidentem ocenil Vučiče za to, že se rozhodl do Srebrenice jako první srbský premiér přijet. Již v roce 2005 navštívil místo tehdejší srbský prezident Boris Tadić. Clinton také poděkoval všem, se kterými před dvaceti lety jako prezident spolupracoval na zastavení bojů v Bosně.
"Truchlím nad tím, že to trvalo tak dlouho," řekl Clinton účastníkům smutečního obřadu v památníku v Potočari nedaleko Srebrenice. "Již nikdy nechci vidět žádné dějiště zabíjení, jako je tady toto," dodal. Masová vražda ve Srebrenici byla podle předsedy Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Theodora Merona zločinem proti celému lidstvu. ICTY masakr označil za genocidu.
Vstřícné gesto? Všichni si to nemyslí
Generální prokurátor ICTY Serge Brammertz uvedl, že dvacítka hlavních strůjců genocidy byla postavena před tribunál OSN v Haagu, který v této věci vyslechl na 2000 svědků. Vyzval zároveň úřady Bosny a sousedních zemí, aby uspořádaly stovky dalších procesů se spoluviníky, kteří dodnes nerušeně žijí. "Většina mých dětských kamarádů a s nimi i moje dětství leží pohřbeni na srebrenickém pietním místě," prohlásil srebrenický starosta Ćamil Duraković.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp