Staneme se otroky. Ještě to můžeme změnit, burcoval v Praze Ficův významný muž proti alianci s USA

21.04.2015 4:42 | Zprávy

REPORTÁŽ Na Novotného lávce v Praze včera pořádali veřejnou debatu autoři publikace Kdo nám chce zatrhnout TTIPec?, jenž varuje před riziky souvisejícími s Transatlantickým obchodním a investičním partnerstvím (TTIP). Debatu moderovala europoslankyně za KSČM a ústřední autorka publikace Kateřina Konečná. Vedle ní vystoupili také slovenský poslanec Ľuboš Blaha, levicový aktivista Jan Májíček a další.

Staneme se otroky. Ještě to můžeme změnit, burcoval v Praze Ficův významný muž proti alianci s USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Debata s autory publikace o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství Kdo nám chce zatrhnout TTIPec

Transatlantické obchodní a investiční partnerství představuje smlouvu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy, která by údajně měla oběma stranám přinést desítky miliard dolarů. Zatímco orgány Evropské unie a většina vlád členských států TTIP považuje za výhodnou, její kritici hovoří o tom, že smlouva nebezpečné posílí moc nadnárodních korporací a omezí suverenitu národních států. Kritické hlasy se ozývají zejména z řad evropských komunistů a levicových uskupení. Vznik publikace iniciovala Kateřina Konečná, která v Evropském parlamentu reprezentuje uskupení Evropské sjednocené levice - Severské zelené levice (GUE/NGL).

Konečná tvrdí, že podepsání této dohody může způsobit ztrátu stovek tisíc pracovních míst na evropském trhu, ale i omezování občanských práv a ohrožení našeho zdraví potravinami z USA, které prý nejsou pod tak přísnými kontrolami jako potraviny evropské. Konečná ovšem připouští, že informace o dohodě jsou poměrně kusé, protože jednání probíhají za zavřenými dveřmi. „My europoslanci jsme v podstatě u zdroje, ale přesto se také k nám dostávají jen částečné informace.“ Odborné konference na toto téma, jež probíhají v poslední době na půdě Evropského parlamentu, považuje česká europoslankyně za nedostatečné. „Doslova za zády evropské veřejnosti, která může pohřbít tu lepší stránku Evropy,“ tvrdí Konečná.

Konečná se obává zhoršení v sociální oblasti a nebezpečných potravin

Podle jejího názoru vzniká problém zejména v sociální oblasti. Konečná se obává, že se v důsledku schválení TTIP omezí sociální práva v Evropě. „Dojde k přijmutí nižších standardů pracovních podmínek běžných ve Spojených státech. Problém vidím i ve snížení v současné době přísnějších norem a kontrol např. geneticky modifikovaných potravin, které mohou způsobit rakovinu. Je nepochybné, že ve Spojených státech jsou normy a kontroly mnohem benevolentnější než v Evropské unii. A to chce smlouva změnit k horšímu. Naším úkolem je otevřít celospolečenskou diskuzi a položit na stůl otázky, které už dávno měly být automaticky zodpovězeny,“ míní Kateřina Konečná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tohle jsem nezažil. Čekal jsem, kdy mi nasadí pouta.“ Překvapení od Okamury

14:55 „Tohle jsem nezažil. Čekal jsem, kdy mi nasadí pouta.“ Překvapení od Okamury

Čtyři strany, čtrnáct krajských jedniček, šest témat. Číselnou symboliku na tiskové konferenci SPD k…