Stará Evropa se zase zlobí na Česko. Kdysi šlo o Irák a teď jde o uprchlíky

26.02.2016 13:45

Předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost hnutí ANO Jan Macháček srovnal dva na první pohled nesrovnatelné momenty. V první situaci bylo Česko dáváno za příklad, ve druhé je zatracováno. O čem že je přesně řeč? O invazi do Iráku v roce 2003 a o uprchlické krizi v roce 2015. Za oběma akcemi mohly stát určité finanční zájmy.

Stará Evropa se zase zlobí na Česko. Kdysi šlo o Irák a teď jde o uprchlíky
Foto: Hans Štembera
Popisek: S vlajkou na chladiči Škodovky

„Staré“ EU se nějak neumíme zavděčit. V roce 2003 jsme byli kritizováni za to, že české síly podporují invazi do Iráku a trvání následné správy této země. Ústy Václava Havla Česko jasně podpořilo koalici ochotných v čele s USA. Starší členské státy EU jako Německo, Francie a jiné nás za to významně kritizovaly.

„Paradoxní je, že když se dnes mluví o ‚zaostalém a sobeckém‘ východu Evropy, tehdy byly nové země EU a NATO dávány Amerikou za příklad. Byli jsme ta ‚nová Evropa‘, ta zodpovědná, ochotná a zajímající se o svět. Na rozdíl od Evropy staré, rozmazlené, dekadentní, do sebe zahleděné apod.,“ připomíná Macháček v komentáři pro páteční Lidové noviny.

Americké a německé zájmy

Faktem je, že k invazi došlo na základě tvrzení, která se ukázala jako nepodložená. Mnozí kritici tehdy říkali, že jsou to důvody toliko zástupné a ve skutečnosti jde jen o americké finanční zájmy.

A pozor, v roce 2015 také vznikla jakási koalice ochotných v čele s Německem, ale i s Rakouskem, Švédskem či Finskem. Tato koalice se rozhodla otevřít náruč uprchlíkům. Pravda, Rakousko koalici zvolna opouští. A Česko je znovu kritizováno. Tentokrát za neochotu chovat se stejně jako Německo. I dnes se objevuje názor, že za uprchlickou krizí v podstatě stojí finanční zájmy nějaké třetí strany. Není ale tak jasné, čí zájmy by to měly být.

„V roce 2003, stejně jako nyní, provázelo budování koalice ochotných povýšené moralizování a mravní odsudky těch, kteří se k projektu staví skepticky a opatrně. Podobné je z druhé strany odsuzování naivity, utopie a inženýrství, často je to taky povýšený cynismus. Podobné je podezírání, že za vším stojí ekonomické zájmy. V prvním případě zájmy amerických ropných a zbrojních firem, v druhém případě potřeba Německa získat rychle levnou pracovní sílu a zafinancovat důchody,“ nabízí srovnání autor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…