Staří a postižení lidé nejsou prioritou pro vládu, myslí si člen Asociace českých nemocnic Fiala

12. 1. 2016 18:58

Alena Šteflová, ředitelka kanceláře Světové zdravotnické organizace v ČR, a Petr Fiala, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic, v úterním Interview ČT24 diskutovali o stárnutí evropské populace. Prognózy říkají, že lidé starší 65 let budou v nepříliš vzdálené budoucnosti dominovat téměř všude ve světě kromě Afriky.

Staří a postižení lidé nejsou prioritou pro vládu, myslí si člen Asociace českých nemocnic Fiala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku

Oba hosté se shodli na tom, že se prodlužuje věk dožití a dnešní sedmdesátníci zvládnou nyní často více než sedmdesátníci před sto lety. „Každý z nás by si měl uvědomit, že ho jednoho dne stáří čeká,“ konstatovala Šteflová. Lidé se učí aktivně stárnout. Kupříkladu mnohé cestovní kanceláře se naučily už s touto částí společnosti pracovat.

Podle Fialy je to velké téma pro politiky. Ale obávám se, že to není prioritou pro dnešní vládu. Lidé starší a postižení se moc neozývají. A pokud se moc neozývají, politici je často přehlížejí,“ posteskl si Fiala. Faktem však podle něj je, že růst životní úrovně ve společnosti vede k nižší porodnosti, takže to čeká takřka každou společnost. Šteflová doplnila, že zde mluvíme už o roce 2050.

To, jaké stáří budeme prožívat, záleží z velké části na nás samých, jak se stravujeme, jak se pohybujeme a tak podobně. Problém je ale i v našem systému jako celku. Je třeba propojit sociální a zdravotní systém, neboť spolu oba systémy úzce souvisejí. Dnes žijeme v zemi, kde se ministr sociálních věcí a ministr zdravotnictví hádají, co má kdo platit. Toto chápání je podle Fialy absolutně špatně. „Je třeba politická vůle změnit to, a pokud bude politická vůle, může to jít velmi rychle,“ vyjádřil své mínění host.

„Když máte osm tisíc důchodu, jak s tím chcete aktivně stárnout. Část dáte na nájem, část na léky a snad vám zbude i na jídlo,“ pokračoval v kanonádě Fiala. Už to by se mělo změnit. Šteflová doplnila, že se musíme snažit prodloužit život žitý tzv. naplno, v maximálním zdraví. Je sice hezké, že se lidé dožívají vysokého věku, ale k čemu to je, když jej mnoho seniorů prožívá v nemocech a bolestech.

Fiala dal dámě plně za pravdu a apeloval na politiky, aby podpořili rodiny, kde se starají jak o děti, tak o své rodiče, potažmo prarodiče. I v tom náš současný systém velmi pokulhává.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

U Chovance se tajně chystá půlmiliardový kšeft na začleňování běženců. Vláda prý už kývla na kvóty, neziskovky plánují obrovský tunel. Jen se čekalo, než odjede Merkelová

4:49 U Chovance se tajně chystá půlmiliardový kšeft na začleňování běženců. Vláda prý už kývla na kvóty, neziskovky plánují obrovský tunel. Jen se čekalo, než odjede Merkelová

Česká vláda sice nahlas migrační kvóty odmítá, ale ve vší tichosti už hledá generálního poskytovatel…