Starý komunista Štrougal je vinen: Před hranicemi pomocí výstražných cedulí neobeznámil lidi, že je plot pod proudem

9. 8. 2016 8:33

Bývalý komunistický premiér Lubomír Štrougal je odpovědný za smrt lidí, kteří v první polovině 60. let zemřeli na elektrických zátarasech na československých hranicích. Tvrdí to policisté Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Štrougal byl totiž tehdy ministrem vnitra, pod nějž ostraha státní hranice spadala. Píše o tom dnešní MF Dnes.

Starý komunista Štrougal je vinen: Před hranicemi pomocí výstražných cedulí neobeznámil lidi, že je plot pod proudem
Foto: hns
Popisek: Lubomír Štrougal

Za čtyři roky, kdy byl Štrougal ve funkci, zemřelo pod smrtícími elektrickými dráty na železné oponě třiatřicet civilistů. Trestu však Štrougal unikne. Trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, z kterého je obviněn, je totiž promlčen. Případ tedy Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu odložil. 

„Štrougal zanedbal například to, že před hranicemi pomocí výstražných cedulí důkladněji neobeznámil lidi, že je plot pod proudem,“ uvedl policista úřadu Eduard Kočvara. Plot na hranicích je dle policejního vyšetřování brán dokonce jako zbraň, jejíž další používání Štrougal svou nedbalostí umožnil. 

„Konkrétních důkazů proti panu Štrougalovi je strašně málo,“ řekla ředitelka úřadu Eva Michálková. Sám Štrougal jakoukoliv odpovědnost vždy odmítal. Prý se vždy snažil, aby plot rychle zmizel. Bránil mu v tom však prý velitel pohraničníků. 

Celé vyšetřování se táhlo osm let. V roce 2008 totiž trestní oznámení na Štrougala a další komunistické funkcionáře podal bývalý redaktor MF Dnes Luděk Navara. Kapitola „elektrický plot“ tímto končí – Štrougalův čin je promlčen a ostatní komunističtí funkcionáři již zemřeli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura na tiskovce seřval redaktorku ČT: Vy se ptáte na dezinformace, přitom ČT je jedním z nejvíce dezinformačních médií v zemi! To stačí

11:11 Okamura na tiskovce seřval redaktorku ČT: Vy se ptáte na dezinformace, přitom ČT je jedním z nejvíce dezinformačních médií v zemi! To stačí

Šéf SPD Tomio Okamura předstoupil před novináře, aby představil svého stranického kolegu a nominanta…