Stát je nikotinový dealer s miliardovými zisky. Hlavně nevěřte, že zvyšuje daně kvůli zdraví lidu, řekl nám lékař z ČSSD

2. 8. 2014 11:10

TÝDEN S KUBEROU A KOSKUBOU Dva muži opačného politického spektra v pravidelné názorové aréně komentářů událostí posledních dnů pro ParlamentníListy.cz. Poslanec ČSSD Jiří Koskuba proti senátorovi ODS Jaroslavu Kuberovi. Tentokrát se utkávají pouze nad tématy: zdražení cigaret a valorizace důchodů.

Stát je nikotinový dealer s miliardovými zisky. Hlavně nevěřte, že zvyšuje daně kvůli zdraví lidu, řekl nám lékař z ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační koláž

Poslanci v tomto týdnu souhlasili se zvýšením spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků. Krabička cigaret tak podraží zhruba o tři až čtyři koruny. Změnu zákona o spotřební dani musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Poté vláda počítá s tím, že část peněz inkasovaných ze zvýšené daně použije na rychlejší valorizaci důchodů.

Objevují se však i argumenty, že jde o snahu rozdělit skupiny občanů. Aby ta, která zahrnuje kuřáky a bude tedy muset sáhnout hlouběji do peněženky, stála proti seniorům, kteří by z těch peněz mohli mít vyšší penze. I když budeme takovouto teorii považovat spíše za tu z kategorie sci-fi, pomůže podle obou politiků tento krok skutečně někomu? V čem? A co si myslíte o argumentech opozice, že zvýšení spotřební daně u cigaret pomůže hlavně zahraničním firmám, nikoli nám samotným?

„Jejda, tak tenhle populistický blábol jsem nějak přeslechl. Takže opětovné zdražení cigaret mělo jenom tento jediný ušlechtilý důvod? A vy tomu snad věříte? Omlouvám se, ale já ani za mák. Mezi námi, jakékoliv zvýšení daní se dělá jenom proto, že stát má stále málo. Přitom všichni dobře víme proč. Když už nestačí zvyšování daní přímých, jsou na řadě daně nepřímé. Pravda, u nich je ta výhoda, že prosté lidičky vždy poněkud rozdělí. Tu potrefí toho, pak zase onoho. Totiž ne každý kouří, pije, jezdí autem atd. Typicky české pak je, že ti, kterých se to zrovna netýká, praví o těch zrovinka potrefených: ‚Dobře jim tak, jen ať platí! Mně se to netýká.‘  Bohužel, nedochází jim, že i oni přijdou na řadu. A brzy, byť pochopitelně zase s něčím jiným. Stát si vždy najde, kde občánkovi pustit žilou. ‚Rozděl a panuj‘ skvěle funguje už tisíciletí. A je zvláštní, že to lidem stále nedochází,“ reagoval na toto téma pro ParlamentníListy.cz poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

Jak dodal, tím samozřejmě nemá ani jediné slovo proti tomu, aby seniorům po dlouhé době byly alespoň trošinku výrazněji navýšeny penze.

Koskuba: Stát je dealerem této drogy, míněno nikotinu

„Pokud se nepletu, naposledy to bylo kolem  ‚horentních‘ 35 Kč na měsíc, že? Možná předělání všech těch papírů stálo několikrát více než samotné přidání. Ale omlouvat tím další zdražení cigaret, to mi připadá krajně nevkusné. Ostatně nám ve sněmovně ten pán, co ho to tam tak nebaví a přitom má ve firmě ‚ČR‘ na starosti finance, tvrdil, že za to může hlavně Evropská unie. A potom prý i dobře živený guvernér ČNB, co tak ‚moudře‘ devalvoval korunu. Pořád ale lepší, než kdyby někdo tvrdil, že jde hlavně o zdraví. To aby lidi nekouřili. To už považuji za neskutečně pokrytecké. Nikotin je prostě droga. A stát je takřka od té doby, co tabák koráby do Evropy přivezly, jeho výhradním dealerem. A vynáší mu to desítky miliard ročně. Přitom ale z toho ani koruna nejde do zdravotnictví! Byť právě tento resort přichází trvale do styku s tím, co tabák napáchá,“ pokračoval dál Koskuba, který je vedle poslance též lékařem a primářem v nemocnici Na Bulovce.

A jak dodal, i když prý za to možná na něj ‚mnozí napaprčí‘, je prý pitomost, že by si kuřák či pijan nezaplatil své léčení. „Zaplatil a bohatě. Jenže to by alespoň nějaké peníze vybrané ze spotřební daně na cigarety či kořalku musely mířit někam jinam než jenom a pouze do bezedného státního rozpočtu. A pak vám někdo geniálně řekne, že půjdou na důchody. To nemá chybu. A komu a za co se seberou peníze na vyrovnání zrušených zdravotnických poplatků? Nebo na konečnou realizaci toho času aktuálního zákona o státní službě? Mezi námi, ono nejen nějaké to generální ‚ouřednické‘ ředitelství nebude vůbec zadarmo. A takhle můžeme pokračovat. Je to prostě jako bludný kruh,“ posteskl si poslanec.

DALŚÍ KOMENTÁŘE KOSKUBY A KUBERY ČTĚTE ZDE

Na závěr dodal, že si tedy půjde asi též zapálit. „Vždyť kuřáctví se vlastně tedy stalo charitou. Navíc s ohledem na následky kuřák cíleně zkracuje dobu, po kterou sám bude na penzi závislý. Dožije-li se jí vůbec. A tyto uvědomělé, ušlechtilé jedince bychom chtěli vyhánět z veřejných prostor? Nezlobte se, ale další důvod, proč tyto snahy rozhodně odsoudit. Možná další zdražení cigaret zdůvodníme nutností modernizace naší armády. A proč taky ne, potřebovala by to. Třeba se pak na krabičce cigaret místo varování ministra zdravotnictví objeví: ‚Zapal si, občane, posílíš mír!‘,“ uzavřel komentář tohoto týdne Jiří Koskuba.

Kubera: Ty peníze z daní z cigaret jsou už předem dávno utracené

Senátor Jaroslav Kubera (ODS), který je známý tím, že jako silný kuřák brání práva kuřáků a dokonce plánuje zorganizovat Pochod kuřáků Prahou, upozorňuje na to, že debaty o tom, kam peníze z vyšší daně za krabičku cigaret půjdou, jsou zbytečné. „Tam, kam mnozí přemýšlejí, že by mohly jít, nemá cenu rozebírat. Málokdo si chce připustit, že peníze, které z těch cigaret stát získá navíc, jsou vlastně již předem utracené. Díra ve státním rozpočtu je tak velká, že prostě většina z nějakých prostředků, jakkoli do něj získaných, by měla jít na pokrytí dluhu České republiky. Ten je hodně vysoký, myslím, že při troše snahy určitě někdo najde i kalkulačku na internetu, která mu prozradí a ukáže, jak rychle se navíc každou vteřinou zvyšuje," řekl ParlamentnímListům.cz Kubera.

Podle něj, i když se bude snažit při projednávání navýšení daně za tabákové výrobky v Senátu prosadit jen nezbytné navýšení, které vyžaduje směrnice EU, zřejmě tato úprava projde. „Daleko větší rozruch ale očekávám, až se bude projednávat zákaz kouření v restauracích. Přitom argumenty těch, co stojí proti kouření , opravdu nelze vždy brát tak úplně vážně. Vždyť kuřáci státu platí už teď obrovské peníze na každé krabičce cigaret. Pokud onemocní a musí se léčit, je třeba mít na zřeteli, že i každý kuřák si platí zdravotní a sociální pojištění. Argumenty, že na kuřáky doplácí při léčbě jejich nemocí stát, opravdu nejsou spravedlivé. To by se mohli pranýřovat takto i sportovci. Vždyť jejich léčba různých úrazů a chorob způsobeným sportem stojí ročně daleko víc. Ona ta profláknutá fráze 'Sportem k trvalé invaliditě' je totiž pravda. A chce někdo po sportovcích něco navíc, nějaká omezení? Když bych měl hledat příklady dál, nemusím ani moc pátrat. Například kutilové si také přivodí svým chováním a jednáním mnoho zbytečných úrazů, jejichž léčba stojí velké peníze. A takových skupin je víc. Jen si neuvědomují, že po kuřácích mohou přijít na řadu pak zase oni," upozorňuje Kubera.

Závěrem  se pak krátce zamyslel nad tím, co se děje v Poslanecké sněmovně kolem schvalování služebního zákona. „Myslím, že nejzajímavější na tom je, že tak nějak při tom všem uniká základní fakt: Co z něj bude mít občan? Získá po jeho schválení rychleji stavební povolení? Budou rychleji hotové silnice? Mám nepříjemný pocit, že tyto aspekty ten zákon příliš nevyřeší..." naznačil ještě senátor ve svém komentáři uplynulých dnů pro ParlamentníLIsty.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Alena Hechtová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…