Státní agentura odstartovala průkopnický projekt pro nezaměstnané

26.01.2014 14:55

Státní Agentura pro sociální začleňování zkusmo provádí projekt s názvem „postupné zaměstnávání“. Jeho cílem je přivést dlouhodobě nezaměstnané zpět na pracovní trh a tím do běžného života. Zároveň má potenciálním zaměstnavatelům nabídnout seriózní pracovníky. Systém má motivovat k práci ty, kteří pracovat nechtějí.

Státní agentura odstartovala průkopnický projekt pro nezaměstnané
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezdomovec v Praze

Například Městský ústav sociálních služeb ve městě Jirkově do své správy převzal městskou ubytovnu. Pro její obyvatele byly stanoveny nekompromisní podmínky. Mezi osmou hodinou ranní a šestou večerní musí všichni její obyvatelé budovu ubytovny opustit. Jak vysvětluje ředitelka Městského ústavu Eva Šulcová, má to zřejmý důvod: „Chceme lidi z ubytovny motivovat, aby začali pracovat. Každý, kdo má práci, ať již placenou nebo ne, se totiž může po uplynutí pracovní doby na ubytovnu vrátit před šestou hodinou,“ vysvětluje v článku internetového zpravodajského deníku Aktuálně.cz.

To má, v případě, že nezaměstnaní bezdomovci práci najdou, další důsledky. „Již při dobrovolnické činnosti si navíc lidé osvojují pracovní návyky, které jim pomohou získat placenou práci,“ říká ředitelka.

Trvalý úvazek? Zapomeňte

Alena Zieglerová z Agentury pro sociální začleňování říká, že na tradiční cíl v podobě trvalého pracovního úvazku by se mělo rychle zapomenout. „Pracovní poměr na dobu neurčitou začíná být fikcí. Cílem postupného zaměstnávání je sociálně znevýhodněného člověka dovést do standardního zaměstnání a přitom ukázat, že se nejedná o rizikového zaměstnance," popisuje fungování systému Zieglerová.

Zároveň ale zdůrazňuje, že od experimentálního projektu nelze očekávat zázraky. Většina cílových klientů totiž žije alternativním způsobem života, připomíná Alena Zieglerová. Mnozí pobírají sociální dávky a zároveň nelegálně pracují. Proto je podle ní nutno motivovat atraktivní nabídkou a zároveň po žádné stránce jejich situaci nezhoršovat. „Úspěchem je, když si po šesti měsících, kdy skončila zaměstnavateli podpora, udrží práci třicet čtyřicet procent lidí z různorodé skupiny. Tato čísla se nám daří naplňovat,“ ukazuje na možnou úspěšnost projektu Zieglerová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

18:05 „Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

Rusko chystá výstavu v moskevském parku Patriot, kde vystaví ukořistěné ukrajinské tanky západní výr…