Státní maturity budou. Nikdo neví ale jaké a kdy

20.06.2012 23:06

Státní maturity budou. Otázkou je, jak se změní jejich podoba. Podle členů expertní komise, kteří vystoupili v pořadu Události, komentáře by mohlo dojít například k zrušení dvojúrovňových maturit. Otázkou podle nich je, zda potřebují nutně všechna učiliště být zakončena maturitou. Právě na učilištích totiž maturitu složilo nejméně žáků.

Státní maturity budou. Nikdo neví ale jaké a kdy
Foto: rep
Popisek: Kentucky Fried Dobeš (FF UK)

Víc než pětina studentů propadla u letošních státních maturit. Celkově jich zkoušku nesložilo skoro 16 tisíc. Nejhůř dopadli v matematice. Proti výsledkům se už odvolalo skoro sedm tisíc maturantů, tedy pětkrát víc než loni.

Pro příští státní zkoušku slibuje ministr školství zásadní změny. V čem mají být maturity jiné se pokusili vysvětlit v pořadu Události, komentáře členové expertní skupiny, která má změny navrhnout. Hosty byli předseda Asociace středních průmyslových škol, ředitel pražské Masarykovy střední školy chemické Jiří Zajíček a předseda asociace gymnázií a ředitel Gymnázia Nymburk Jiří Kuhn.

Mrtvé to není

Oba se shodli na tom, že státní maturity jsou nadále potřebné. „Mrtvé státní maturity rozhodně nejsou,“ řekl Jiří Kuhn a Jiří Zajíček jej doplnnil: „Model státních maturit je pouze třeba kodifikovat.“

Podle Kuhna je především důležité, že otázkou u státních maturit není „zda vůbec“, ale „jak“. „Kromě matematiky, která byla jednoznačně přepálená a kromě českého jazyka, kde byl problém v té slohové části, není současný systém zcela mylný,“ je přesvědčený Jiří Kuhn.

I se svým jmenovcem Jiřím Zajíčkem se přesto Jiří Kuhn shodl, že dvě úrovně maturit jsou v současné chvíli zbytečné. Zajíček k tomu doplňuje: „Rozhodně není nutné mít dva stupně maturitní zkoušky. Vysoké školy výsledky maturit neakceptují jako přijímačky, stojí to spoustu peněz z rozpočtu, po letošní zkušenosti si navíc tu těžší úroveň nezvolí už nikdo.“

Podle Jiřího Kuhna je ovšem potíž v tom, že nižší úroveň je už tak dost nízká. „Ta zkouška by měla podat státu přehled o žácích. Ne všechny obory musí být ukončeny maturitní zkouškou. To ale neznamená, že bychom měli rezignovat na vzdělávání těch žáků,“ uvažuje Kuhn.

S tím souhlasí i Jiří Zajíček. „Je otázkou, zda potřebujeme tak vysoké procento maturantů. Když jdete do jídelny tak vás spíš zajímá, zda jídlo je chutné, než zda to vařil maturovaný kuchař,“ upozorňuje předseda Asociace průmyslových škol.

Oba experti jsou však přesvědčení, že se českému školství blýská na časy. „Velice pozitivní je, že do expertní komise byl přizván i stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek. Pan ministr Fiala tak ukázal, že české školství nemá být předmětem nějakého politikaření, jak tomu bylo dosud,“ libují si experti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pal

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …