Státní správa zapomíná na kybernetickou bezpečnost, tvrdí IT expert

02.10.2014 16:46

Státní správa nevnímá závažnost rizika kybernetických hrozeb. Ve čtvrtek na tiskové konferenci Národního centra bezpečnějšího internetu to uvedl expert Aleš Špidla. Z technologického hlediska jsou podle něj instituce vybaveny dobře, nemají ale v této oblasti dostatek specialistů. Podle Špidly ohrožují bezpečnost státního kyberprostoru i časté změny na vedoucích postech.

Státní správa zapomíná na kybernetickou bezpečnost, tvrdí IT expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

„Velkým problémem je nevnímání rizika. Když jdete přes ulici, podvědomě vnímáte, že vás může přejet auto. Pohyb na informační dálnici bohužel i u lídrů institucí není vnímán jako něco, co by mohlo přinést nějakou hrozbu," řekl Špidla, který byl ředitelem odboru kybernetické bezpečnosti Ministerstva vnitra a spolupracoval na věcném záměru zákona o kybernetické bezpečnosti, jenž bude účinný od 1. ledna.

Technologie pro kybernetickou bezpečnost jsou, ale chybí procesy a lidé, kteří by je vykonávali

„Technologie, které mají co do činění s informační a kybernetickou bezpečností, tam sice jsou, ale nejsou používány. Protože chybí procesy a k těm procesům chybí lidé, kteří by je vykonávali," podotkl. Ministerstva a další státní instituce si podle něj nedokážou udržet mladé odborníky, protože jim málo platí. Experti tak většinou odcházejí do komerční sféry poté, co je stát proškolí.

Bezpečnostním rizikem jsou podle odborníka i časté změny na vedoucích místech - i z hlediska toho, že co se jednou ohledně zajištění kybernetické bezpečnosti domluví, příště už neplatí.

Představte si, že dojde k napadení systému zodpovědného za výplaty dávek

Špidla zdůraznil, že kybernetická hrozba může vést k rozkolísání společnosti. „Představte si, že bude napaden informační systém, který je zodpovědný za výplaty dávek, a výplaty se zastaví," nastínil. „Ve státním kyberprostoru jsou informace o každém z nás, i citlivé informace, obchodní tajemství a podobně," upozornil. Riziko kybernetické hrozby podle něj sice nelze zcela eliminovat, je ho však možné minimalizovat.

Expert se domnívá, že stát klade v oblasti kybernetické bezpečnosti malý důraz na vzdělávání. Zmínil, že brněnská Masarykova univerzita začala připravovat k této problematice specializovaný obor, podle něj by si ale tato záležitost zasloužila vytvoření komplexního vzdělávacího systému. Tvrdí, že s výukou kybernetické bezpečnosti - samozřejmě v přiměřené podobě - by se mělo začínat už v mateřských školách.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…