Steigerwald shrnuje chování Kalouska: Může za to staré Rakousko

27. 9. 2011 9:05

Chyťte si Kalouska a dejte mu facku. Před zákonem si rovni možná jsme, před fackou ne. Kalousek je mnohem víc než já. On mi facku dá, já jemu nesmím, ostře hodnotí ve svém článku Karel Steigerwald chování ministra financí Miroslava Kalouska. V komentáři Mladé fronty Dnes ale Steigerwald cupuje nejen strážce státní kasy, pouští se i do hodnocení celé politické scény. Je to jako za starého Rakouska, míní k tomu komentátor.

Steigerwald shrnuje chování Kalouska: Může za to staré Rakousko
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Miroslav Kalousek
Koalice má nový problém - prostořekého ministra, který dokonce spravuje vládní pokladnu. Tu uštědří políček, tu zase řekne ostré slůvko. Představitelé stran ODS a TOP 09 ovšem tvrdí, že to soudržnost koalice neohrozí. Karel Steigerwald k chování ministra financí Miroslava Kalouska ale v Mladé frontě Dnes poznamenává, že v  tom všem větří staré rakouské třídění lidí na posvěcené hodnostáře a sprostý lid.

„Chyťte si Kalouska a dejte mu facku. Můžete. Ale musíte být silnější než on. Před zákonem jste si s Kalouskem rovni. Je to stará sympatická spravedlnost kovbojů, já facku, ty facku. Kdo chce Kalouska bíti, urážku si lehce najde, řekl jich dost," píše Steigerwald.

Podle něj ale urážky z rukávu sype nejen Kalousek. Právě proto se snad nenajde politik, který by se facce vyhnul.

„Každý však cítí, že tomu tak není. Před zákonem si rovni možná jsme, před fackou ne. Kalousek je mnohem víc než já. On mi facku dá, já jemu nesmím. Je činitel, já ne," shrnuje podstatu problému komentátor. A podotýká, že právě v tomto větří staré rakouské třídění lidí na posvěcené hodnostáře a sprostý lid. „Říše je pryč, zvyky zůstaly."

Samé panstvo...

Je prý ale jedno, o koho jde: Zda je to vysoký státní úředník, politik, poslanec, podposlanec, ředitel oddělení, správce šaltru, bába u okýnka, vrátný v kukani - odshora dolů to je totiž pro běžný lid samé panstvo.

„My, lid před okýnkem, u dveří, čepici v ruce čekáme, co dají, či dovolí. Úřednictvo není demokratický živel, jsou to stále ještě páni, epolety už nemají, ani chochol na hlavě, hubu na nás otevřou ano," shrnuje dále básnickou slinou Steigerwald.

Nakonec dodává i zřejmý fakt. A totiž, že z jedné sympatické facky Kalouska nějakému křupanovi vyvěrá i smutná úvaha: kdo je pán a kdo ne.

„Na dnešním panstvu nevidíte ani skromnost, ani pokoru, ani pečlivou starost o naši lidovou spravedlnost. Může za to staré Rakousko," uzavírá pak komentátor úvahu.

K věci:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

19:44 Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

HORKÉ TÉMA U příležitosti výročí demonstrace na Národní třídě si moderátor TV ParlamentníListy.cz Ra…