Stranu poškozují spíše Sobotka s Chovancem než Rozbořil, naznačuje Zimola

6. 11. 2015 6:54

Jihočeský hejtman Jiří Zimola, mimo jiné také účastník tzv. lánské schůzky, se zastal svého stranického kolegy - hejtmana Olomouckého kraje - Jiřího Rozbořila. Strana by prý za ním měla stát, pokud dal čestné slovo, že nic neprovedl. Sociální demokracie prý musí hájit své lidi a neodepisovat je jen proto, že má vedení strach o volební výsledky v krajských volbách příští rok. ČSSD prý také nesmí udělat stejnou chybu jako kdysi předseda ODS Mirek Topolánek.

Stranu poškozují spíše Sobotka s Chovancem než Rozbořil, naznačuje Zimola
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zimola

Kauza olomouckého hejtmana za ČSSD Jiřího Rozbořila ukázala, že má sociální demokracie problém. Zřejmě se bude muset spolehnout na politiky, kteří se zúčastnili tzv. lánské schůzky s prezidentem Zemanem. Ta málem vedla k pádu současného premiéra Bohuslava Sobotky, kterého mohl nahradit jihomoravský hejtman Michal Hašek (oba ČSSD). Podle informací pátečních Lidových novin je teď Hašek z nutnosti tolerován. Další z účastníků schůzky s prezidentem hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) varuje stranu, aby nepoškodila své krajské lídry jako kdysi ODS.

"Jsem přesvědčen, že stranu daleko více poškodí, že nejsme schopni zastat se vlastních členů. Aniž bychom znali detaily jakékoli kauzy, první, co uděláme, je, že vyzveme: Odstup, ctíme presumpci viny, takže se vrať, až se očistíš. To je čirý alibismus a já se takto nebudu chovat, protože to není správné. I v politice by mělo platit jasné charakterní 'budu za tebou stát, dokud budeš potřebovat, pokud mi jasně odpřisáhneš, že jsi nic neudělal'. Mám tendenci kolegům věřit a skládal bych jim účty, až kdyby se ukázalo, že je to jinak. Stranu, celé to společenství dvaceti tisíc lidí, by mnohem více posílilo, kdybychom táhli za jeden provaz a stáli za sebou," konstatoval Zimola.

Nechce prý soudit, na čí straně je pravda, zvlášť když nemá všechny informace o vyšetřování. Jenže ty s největší pravděpodobností nemají ani premiér Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Přesto oba pánové tlačí Rozbořila k rezignaci a podle jihočeského hejtmana to není právě nejšťastnější. Rozbořil by se navíc tak úporně nebránil, kdyby nebyl absolutně přesvědčen o své nevině.

ČSSD by podle názoru jihočeského politika neměla udělat stejnou chybu, jako kdysi premiér a předseda ODS Mirek Topolánek, který odepsal své kolegy z krajů v roce 2008 z obavy o vlastní postavení. Tak to alespoň vidí Zimola.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

19:44 Karel Srp nám vyprávěl na kameru, jak Bohuslav Sobotka naletěl duševně nemocnému člověku, který mu radil. A několik překvapivých informací o Listopadu´89

HORKÉ TÉMA U příležitosti výročí demonstrace na Národní třídě si moderátor TV ParlamentníListy.cz Ra…