Stropnický zavzpomínal, jak se donášelo na Suchého a jak na špiclování byli nasazováni kolegové

12. 1. 2014 21:42

Kolem divadla Semafor se za minulého režimu soustřeďovali významní lidé z kulturní scény. Často vzdorovali politickým tlakům, a tak byla scéna pod dohledem. Tajná bezpečnost se nejvíce zajímala o Jiřího Suchého a neváhala na něj nasazovat kolegy herce. Vzpomíná na to herec a současný poslanec Martin Stropnický v rozhovoru pro Divadelní noviny.

Stropnický zavzpomínal, jak se donášelo na Suchého a jak na špiclování byli nasazováni kolegové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Herec Martin Stropnický

V době, kdy byl Stropnický ve třetím ročníku na DAMU, dostal nabídku, aby dělal v Semaforu nahrávače.  Na druhé straně Jiří Suchý byl neustále na hranici zákazu. A přestože Stropnický chtěl působit v divadle malých forem, příležitost odmítl.

Nabídku s puncem kolaborace nebylo možné přijmout

„Někdy ve třeťáku přišel Jan Přeučil a povídá, že Josef Dvořák shání do Semaforu nahrávače. Jiří Suchý byl neustále na hranici zákazu. O Semafor se dělil ještě s Miloslavem Šimkem a Jiřím Krampolem a také Josefem Dvořákem. Pepa Dvořák je nepochybně talentovaný klaun a komediant, ale tehdy dostal punc toho, který má Suchého hlídat,“ vzpomínal Stropnický v rozhovoru pro Divadelní noviny.

Podle Stropnického měla nabídka punc spolupráce se Státní bezpečností. „Ale když nabídka přišla takhle zparchantělá, s puncem čtvrtkolaborace, bylo nemožné ji přijmout. I tohle byla normalizace. Jindy krásná šance se vzhledem k souvislostem proměnila v past,“ uzavřel herec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lžete a jste negramotní. Sotva ministr školství usedl do  křesla, začal nadávat učitelům. Ti teď žádají, aby zase rychle odstoupil

15:23 Lžete a jste negramotní. Sotva ministr školství usedl do křesla, začal nadávat učitelům. Ti teď žádají, aby zase rychle odstoupil

Stanislavu Štechovi se jen pár dní po nástupu do čela ministerstva školství podařilo popudit proti s…